Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Strava dojčiat a batoliat

Správne stravovanie detí je doslova veda. Keď hovoríme o batoľatách, máme na mysli deti zhruba do 3-och rokov.

Prvá fáza je dojčenie, ktorým sme sa venovali v článkoch „Ako správne dojčiť“. Táto fáza je základom zhruba do 4-5-tich mesiacov. Druhou fázou je zavádzanie príkrmov do stravy, ktorej sme sa už takisto venovali v článku „Kedy a ako začať prikrmovať bábätko“. A teraz si povieme niečo o strave po 1. roku života.

Z prieskumu, ktorý sa robil na Slovensku a bol zameraný na stravu batoliat, vyplynulo, že sa v nej nachádza veľmi veľa cukru a soli. Toto môže mať ďalekosiahle následky. Treba mať na pamäti, že dieťa nevie čo je sladké a čo slané, to my ho učíme poznávať chute a je na nás, čo mu ponúkneme a ako ho „naprogramujeme“ do budúcna.

Ako pri strave každého z nás by mala byť strava dojčiat a batoliat vyvážená. Najčastejšie chýba v strave batoliat železo a už spomínaný vitamín D. Často sa stáva, že dieťa nechce napríklad zeleninu alebo mäso. V takomto prípade netreba nútiť nasilu, pretože upozorníte na to jedlo a dieťa si vytvorí voči nemu prirodzenú averziu. Skúste ho primiešať do niečo čo má dieťatko rado, alebo nakrájať na zaujímavé tvary. Ak dieťa odmieta napríklad nejaký druh zeleniny, skúste ju urobiť vo forme nápoja spolu s nejakým chutným ovocím. Naučte dieťa postupne zvykať si na chuť nechcenej potraviny.

Po dovŕšení jedného roka už väčšinou mamičky dieťatko „odstavujú“ od materského mlieka. Väčšinou ho nahradzujú kravským alebo kozacím. Lepšie by bolo nahradiť ho tzv. batoľacím mliekom, ktoré je obohatené o vitamín D, železo. Hovoríme o zhruba 3 dcl mlieka denne do 3 rokov. Mlieko by v tomto prípade nemalo nahradzovať jedlo. Ako napríklad, ak dieťa odmieta jesť a my mu dáme mlieko aby aspoň niečo zjedlo. Je to veľká chyba pretože dieťa oberáme o zdravé tuky a bielkoviny napríklad z mäsa.

Keď hovoríme o tekutinách, základom je voda. Ak naučíme dieťa piť iba sladené nápoje, džúsy, sirupy a podobne, privolávame najznámejšiu populačnú chorobu a tou je obezita. Naučme deti zdravo jesť aby to mohli naučiť aj oni svoje deti. Začnime každý od toho svojho dieťaťa. Nechceme byť planéta obéznych ľudí.

Čakáme na vaše skúsenosti a rady v komentároch nižšie 🙂

Zdieľať článok:

Najnovšie články