Ako si najlepšie užiť vianočné prázdniny aj v čase korony

V súčasnom čase neustálych zmien nám zostáva jediná istota, a to tá, že deti budú na Vianoce doma. Nakoľko to vyzerá s výletmi všelijako, je potrebné sa pripraviť aj na alternatívu, že Vianoce skutočne strávime väčšinou v interiéroch našich domovov. To však vôbec nemusí byť úplne na škodu. Veď kedy ste naposledy spoločne strávili týždeň s deťmi bez toho, aby bol niekto chorý? Pokiaľ si lámete hlavu nad tým, ako tento čas hodnotne stráviť, prinášame niekoľko tipov ako na to.

Ozdobte stromček, vyzdobte dom

Ozdobovanie stromčeka je veľkou vianočnou akciou najmä pre deti. Tento rok budete mať na to kopec času, a preto nechajte deti, nech prídu s nápadmi, čím a ako by ste mohli stromček ozdobiť.

Nechajte ich, nech vyrobia ozdoby nielen na stromček, ale aj do celého bytu či domu. Deti sa zabavia, budú kreatívne tvoriť a užijete si kopec zábavy pri ich rozvešiavaní.

Napečte spolu

Pečenie vianočných koláčov spolu s deťmi je pre mnoho mám priam nočnou morou. Avšak nie tento rok. Nakoľko máme pred sebou množstvo spoločne stráveného času, nemusíme sa nikam ponáhľať a môžeme si tvorenie s deťmi pekne užiť.

Medovníčky môžete napríklad ozdobiť sladkou polevou alebo namáčať do chutnej čokolády. Neporiadok vám deti potom rady pomôžu popratať. A tie dobroty!

Pozrite si vianočné rozprávky

Možno existujú vianočné rozprávky či filmy, ktoré ste v detstve radi pozerali, ale vaše deti ich zatiaľ nevideli. Pripravte si veľkú misu ovocia či iných dobrôt, zasadnite k televízoru a užite si rodinnú pohodu pri dobrom vianočnom filme. Veď kedy ste naposledy s deťmi sledovali Perinbabu alebo slovenskú Popolušku bez toho, aby ste odbiehali k vareniu?

Hrajte spoločenské hry či karty

Korona, nekorona, mozog treba precvičovať aj počas voľna. Zahrajte si s deťmi niektorú z populárnych spoločenských hier alebo ich naučte hrať karty. Môžete pokojne hrať o cukríky alebo hrozienka, fantázii sa medze nekladú.

https://www.skvelamama.sk/hracky/hry-na-profesie-hracky/

Vymýšľajte nové recepty na raňajky

Dobrý raňajkami sa nemôže začať zlý deň, a preto dajte vždy niektorému dieťaťu za úlohu nájsť nový recept na chutné a zdravé raňajky. Pokojne môže skontrolovať či máte všetky suroviny. Ráno je samozrejme povolené pri príprave asistovať. Deti si to užijú a vy sa nemusíte trápiť s tým, čo budete zasa jesť.

Uvarte si sviatočný nápoj

Deti milujú čaje, pokiaľ ich naučíte ich milovať. Preto vymyslite s deťmi zdravý a chutný vianočný nápoj, ktorý si budete spoločne variť pre chvíle pohody. Uvidíte ako sa už na váš vlastný recept budete tešiť budúci rok.

https://www.skvelamama.sk/dojcenske-potreby/krmenie-dojcenske-potreby/

Skladajte puzzle

Hádam každá rodina má v zásobe mnohodielikové puzzle, ktoré stále čaká na svoje zloženie. Teraz je na to ten správny čas. Tak hurá do toho!

Vyrobte si vianočné masky

Kto by aspoň raz v živote nechcel byť snehuliakom, Santom, sobom či elfom. Vyrobte s deťmi vianočné masky, ktoré môžete použiť na rôzne hry o Vianociach. Fantázii sa medze nekladú.

Čítajte vianočné knihy

Po celom dni nepadne nič lepšie ako si s deťmi v postieľke prečítať krásnu vianočnú rozprávku. Ak sa vám však nechce čakať do večera, pokojne si môžete knihu vziať na gauč a pri teplom čaji a koláčikoch si spolu čítať.

Vianočné karaoke

Usporiadajte súťaž v tom, kto pozná najviac vianočných piesní. Môžete si dať pol dňa na prípravu a poobede začať so spevom. Kto bude poznať najviac piesní? A kto spieva v rodine najkrajšie?

Hoci k Vianociam neodmysliteľne patrí sánkovanie, lyžovanie a všetko spojené so snehom, mnohé vianočné aktivity je možné realizovať aj v interiéri. Dúfame, že sme vás trocha inšpirovali a plnohodnotne si užijete spoločne strávený čas.

Krásne Vianoce prajeme priatelia!

Zdieľať článok:

Najnovšie články