Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Ako vybrať to správne meno pre dieťa?

Z príchodu dieťaťa plynie viacero správnych rozhodnutí. Jedno z veľmi významných udalostí je aj výber mena. Nezabúdajte, že meno sa bude niesť z človiečikom celý život a bude to jeho prvá informácia, ktorú poskytne každému. Práve preto sa najmä maminy dajú inšpirovať mnohými známymi osobnosťami alebo rozprávkovými postavičkami. Dnes už na vás nebudú ukazovať prstom, ak dáte meno ktoré je výnimočné a iné ako všetky ostatné. Nakoniec aj netradičné meno nesie veľa výhod, napríklad to, že si vás ľahšie zapamätajú.

Už máloktorí rodičia dávajú mená po svojich predkoch alebo tie klasické „naše“, ako napríklad Katarína, Zuzana, Lucia alebo u chlapcov Peter, Martin a podobne.

Inšpirovali vás rozprávkové postavičky? Možno by ste neverili ale už aj na Slovensku máme Mášu, Timona, Jasmínu, Konsuelu či dokonca Kitty.

A čo tak známe osobnosti. Predstava, že bude práve vaše dieťa hrdo nosiť meno niekoho slávneho. Má to svoje klady ale aj zápory. U nás sú to mená ako napríklad Enrique, Saimon, Cloe, Scarlet, Megan, Jadranka.

No a iné maminy asi radi pozerali turecké seriály. Svojím detičkám dali meno Zainab, Migel, Feriha, Emír, Tiberius.

Dokonca jeden chlapec na Slovensku dostal meno podľa mesiaca v kalendári a volá sa Jún. Je skôr otázne či nebude mať s toho viac traumu ako radosť. Každopádne výber mena nie je nijak limitovaný a môžete sa inšpirovať kdekoľvek.

Ďalej sa môžete inšpirovať osobnosťami a ich deťmi. Speváčka Beyonce dala svojej najstaršej dcére meno Blue Ivy a jej dvojičky sa volajú Sir a Rumi. Nemusím chodiť ani tak ďaleko, netypické meno má aj syn Petra Sagana – Marlon alebo Nely Pociskovej – Hektor či Lenky Šóošovej – Roland.

Na jednej strane je pekné, že bude vaše dieťa vyčnievať z radov ale dajte si pozor na to, čo to meno v preklade znamená alebo aby to vaše dieťa nepoznačilo do konca života. Tiež si uvedomte, že deti dokážu byť niekedy veľmi kruté k sebe a aby sa vaše najkrajšie dieťatko nestalo terčom výsmechu a ponižovania.

Tak čo, čo si o tom myslíte Vy? A aké je meno toho vášho bábätka? Podeľte sa v komentároch nižšie 🙂

Zdieľať článok:

Najnovšie články