Tehotenstvo – prechádzka ružovou záhradou alebo boj s hormónmi?

My, ženy, sme dostali do vienka veľmi dôležité poslanie. Príroda si to zariadila tak, že naše telo bude 9 mesiacov „hostiť“ nového človiečika, až pokiaľ nenadíde čas prísť na svet a opustiť bezpečie mamičkinho lona. Ako sme však každí jedineční, aj tehotenstvo je každé iné.

Určite každá z nás pozná minimálne jednu ženu, ktorá mala alebo má tehotenstvo úplne bezproblémové. Ako napríklad aj ja – to, že som tehotná sme s doktorom zistili pri rutinnej preventívnej prehliadke 🙂 Žiadne náznaky, do tretieho mesiaca pravidelná „menštruácia“, aj keď, samozrejme, o menštruácií sa v tehotenstve hovoriť nedá.

Áno, sú medzi nami aj takéto žienky. Celých 9 mesiacov si prežijete v pokoji, harmónií, občas sa vám pretočia panenky, keď sa postavíte na váhu, no okrem priberania, zväčšujúceho bruška, naliatych pŕs a všakovakému apetítu ani nezbadáte, že ste tehotná. Koniec – koncov, zdravé priberanie k tehotenstvu jednoducho patrí a je znakom, že je všetko v poriadku a bábätko si v brušku spokojne rastie. Žiadne nevoľnosti, ranné objímanie sa s misou, krásna pleť, vlasy, len radosť z bábätka. Skutočne závideniahodné tehotenstvo, asi každá by sme si to takto želali 🙂

A potom je tu druhá strana mince. Tehotenstvo, pri ktorom žena už od začiatku akosi intuitívne cíti, že je niečo inak. Nepríde „pravidelná návšteva“, namiesto nej nastúpia v tom lepšom prípade len ranné nevoľnosti, v tom horšom celodenné. Bolestivé prsia, chúťky, zbláznené hormóny, striedanie nálad, podráždenosť verzus smiech, no normálna žena si môže v tom období pripadať ako čistý blázon 🙂 Len sa modliť, nech tie ťažké začiatky čo najskôr pominú (obvykle je už druhý trimester v pohode). A hurá užívať si rastúce bruško, pozornosť okolia a všetky tie milé povinnosti ako zháňať pomaličky postupne výbavičku, obiehať obchody, rozplývať sa nad drobnými vecičkami pre bábätká…Či už patríte do prvej alebo do druhej skupiny, majte na pamäti, že zväčša sú v poriadku oba typy tehotenstiev. Netreba sa preto znepokojovať, dokonca, je dokázané, že nevoľnosti sú pre vaše dieťatko len prospievajúce. Pokiaľ ste tá „šťastnejšia“, návod na spokojné tehotenstvo vám dávať asi netreba. Užívajte si ho plnými dúškami.

No ak ste budúca mamička – „trpiteľka“, skúste si dopriať viac oddychu. Potrebujete to vy, aj vaše bábätko. A to aj v prípade, ak ste trošku akčnejšia osoba a oddychovať neviete. Vieme, že vami lomcujú hormóny, je vám zle a opúchajú vám nohy. Nezabudnite však na jedno – čo cítite vy, cíti aj dieťatko. Preto je dôležitý kľud, chladná hlava a ako sa hovorí – „mať na saláme“. Nič by nemalo byť dôležitejšie ako vy a vaše bábo.

Posledná vec, ktorú by sme vám mohli poradiť – robte si radosť, rozmaznávajte sa. Toto obdobie je výnimočným vo vašom živote a určite naň nechcete spomínať v zlom. Všetko krásne, ale aj zlé sa raz skončí, tak aby ste mali na čo spomínať 🙂

A aké máte Vy mamičky spomienky na vaše tehotenstvo? Poraďte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti v komentároch nižšie .

 

 

Zdieľať článok:

Najnovšie články