Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Základná výbava pre novorodenca – „must have“ verzus zbytočne vyhodené peniaze

Termín pôrodu sa pomaly, ale isto blíži a vy začínate premýšľať nad tým, že je asi správny čas začať kupovať veci pre bábätko. Kde však začať a čo všetko pre deti treba mať nachystané?

Sadnete si k počítaču, zadáte do vyhľadávača heslo „základná výbava pre novorodenca“ a  zrazu ostanete vyjavená – vyskočí na vás hromada informácií. E-shopy s detským tovarom sa množia ako huby po daždi, predbiehajú sa v  zľavách a akciách a marketing baby značiek na vás útočí všetkými tými prepotrebnými vecičkami, ktoré vaše dieťatko bezpodmienečne musí mať a  neexistuje, aby ste sa bez nich zaobišli. Takže jedna dobrá rada – spozornite, niekedy je lepšie počkať a  rozmyslieť si to. S horúcou hlavou a tehotenskými hormónmi môžete kúpiť niečo, čo napokon možno vôbec nevyužijete a vyhodíte peniaze, ktoré ste mohli použiť úplne inak, na dôležitejšie veci. Bez čoho sa skutočne nezaobídete a naopak, čo môžete pokojne oželieť? Čítajte ďalej!

Kočík, postieľka, plienky, cumlík, fľaška, vanička a  nejaké to oblečenie… Toto kedysi stačilo nám, keď si nás rodičia priniesli z nemocnice domov. Samozrejme, doba je iná a toto jadro základnej výbavy pre novorodenca dnes už nestačí. Pozrime sa, na čom sa zhodli viaceré mamičky, toto potrebovať určite budete:

Kočík

– ideálne je zaobstarať si trojkombináciu (vanička, športová časť a  vajíčko/autosedačka) – ak budete autom cestovať denne, autosedačka je samozrejmosť a  kúpou kočíka 3 v  1 zabijete dve muchy jednou ranou

Postieľka

– každé bábätko potrebuje svoje útočisko, takže kúpe postieľky sa nevyhnete (niektoré mamičky uprednostnia možno skôr kolísku či košík, no po nejakej dobe sa tam dieťatko už nemusí zmestiť), čo sa týka výbavy postieľky, určite si zaobstarajte klinový vankúš pre bábo (bráni refluxu a  uležanej hlavičke), deku, nepremokavý chránič matraca a  hniezdo do postieľky (chráni novorodenca pred prievanom a  bráni vopchatiu nožičky medzi mrežu). Úplnou zbytočnosťou je baldachýn – okrem dekoračnej funkcie neplní žiadnu inú úlohu.

Oblečenie

– v  najmenšej veľkosti majte nachystané len rukavičky proti poškriabaniu, čiapočky, body, dupačky, overaly na spinkanie, bavlnené plienky, podbradníčky, ak čakáte zimné bábo, odporúčame teplé svetríky, teplé ponožky, pančuchy, teplý overal na von a fusak do kočíka. Uvidíte samé, že bábätko bude rásť raketovou rýchlosťou a tony oblečenia by vám boli zbytočné, zo všetkého vám stačia tak 2-3 kusy.

Monitor dychu

– či už kúpite monitor dychu do postieľky alebo ten, čo sa pripevňuje na plienku, je to dobrá vec a prispieva k vášmu pocitu bezpečnosti. SIDS, čiže syndróm náhleho úmrtia dieťaťa straší na každom rohu (tejto téme sa budeme venovať v  inom článku), je preto pre vaše dobro si nejaký monitor zaobstarať. V niektorých nemocniciach vám dokonca monitor na 6 mesiacov zapožičajú, takže ušetríte prinajmenšom 60 eur.

Ďalšie drobnosti

jednorazové plienky (tých budete potrebovať hodne ), vlhčené utierky, babyšatka/nosič (detičky sa radi nosia a  najlepšie im je pri mamičke), odsávačka na soplíky (nie balóniková), vanička alebo kýblik na kúpanie, deky, antikolikové fľašky, cumlíky (je však možné, že práve vaše dieťatko bude cumlík odmietať ) a základná kozmetika (olejček alebo mliečko na telíčko, lieh na pupček, krém proti zapareninám, nič iné netreba – ideálne je umývať dieťatko čistou vodou, žiadne mydlá, šampóny).

Do kategórie absolútne zbytočných vecí by sme na základe mamičkovských debát a skúseností zaradili baldachýn, ktorý vám poslúži len esteticky a  ako lapač prachu, hračky (tie skutočne bábo potrebovať nebude), kefa na vlásky (väčšina detičiek má len máličko vláskov a  tie kefu zaručene nepotrebujú), lehátko do vaničky na kúpanie, rôzne teplomery v cumlíku, malé deky, špeciálny kôš na použité plienky, vibračná hojdačka, hrázdička, hrkálky na kočík, podbradník s rukávmi či dokonca sterilizátor – nie je nič jednoduchšie ako vyvariť fľašky vo vriacej vode (tak to robili aj naše staré matere ).

Či už si z  tohto článku niečo zoberiete alebo nie, skonštatovať možno iba jedinú vec – pre každú mamičku je podstatné niečo iné, pre jednu „čistá blbosť“, pre druhú „perfektná vec“, takže na definitívnom zozname vecí pre novorodenca sa určite všetky nezhodneme. Každá z  nás však chce pre svoje dieťatko len to najlepšie a pre deti spravíme všetko.

Zdieľať článok:

Najnovšie články