Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Pitný režim, prehriatie dieťaťa a horúčavy

Leto sa už nenávratne blíži, alebo už prišlo? Horúčavy v posledných dňoch dali zabrať nielen dospelým ale aj maličkým deťom. V tomto období deti môžu byť viac nervózne a nepokojné. Mnohé z mamičiek zvyknú bábätká uspávať v kočíku, je to dobrý spôsob ako sa prejsť a aj zhodiť nejaké to kilečko prechádzkami. Bábätkám sa páči keď sa hrkajú. Ale ako spríjemniť dieťatku pobyt na slniečku v kočíku pri extrémnych teplotách?

V prvom rade treba poznamenať, že pokiaľ sú teploty privysoké bolo by dobré aspoň v obedných hodinách prechádzky a pobyt vonku vynechať. Prechádzajte sa skôr ráno alebo popoludní, keď sa o pár stupňov „ochladí“. Takisto treba dbať na pitný režim! Pokiaľ je dieťatko iba kojené, teraz je ten správny čas začať ponúkať piť, najlepšie dojčenskú vodu, prípadne aj nejaký čajík. Ak dieťa nechce chytiť fľašku skúste aspoň po malých lyžičkách či striekačkou. U najmenších detí (novorodenci) je potrebné prijať aspoň 50 ml tekutín na kg váhy dieťatka. Detičky ktoré majú už nemliečnu stravu by mali vypiť aspoň 100 ml/kg. Hovoríme o deťoch od 6 mesiacov. Keď dieťa prejde na tuhú stravu (obdobie od 1 roka), je potrebné dbať na príjem tekutín zvlášť, v  neposlednom rade kvôli dobrému tráveniu. Napríklad také 2-ročné dieťa by malo prijať za jeden deň 1 ½ l tekutín a 6-ročné dieťa už 2 l.

Pri voľbe čiapočky či pokrývky hlavy treba byť dôsledný. Môže sa vám zdať, že keď je teplo tak netreba čiapku ale opak je pravdou. Pri novorodencoch, ktorí si nevedia udržiavať dokonale teplotu tela a  sú náchylné na vonkajšie vplyvy si dajte záležať hlavne na materiáli, ktorý si vyberiete. Čiapky sú často farbené a preto si zvoľte dodávateľa, ktorý má certifikát na to, že ich výrobky sú vhodné pre najmenšie deti. Tieto farbivá môžu obsahovať ťažké kovy a  iné škodliviny, ktoré môžu spôsobiť reakciu na hlavičke bábätka. Najlepšie sú bavlnené, ktoré sú priedušné. Okrem ochrany pred slnkom respektíve úpalom, treba dbať aj na ochranu pred jemným vetríkom, ktorý môže spôsobiť zápal uška. Dobrou voľbou sú aj šatky ktoré sú otvorené na zadnej strane hlavičky. Pri starších deťoch, ktoré už nie sú náchylné na slabé fúkanie to môžu byť rôzne klobúčiky, či šiltovky. Užitočnou vecou sú aj čiapočky či klobúčiky, ktoré sú vzadu predĺžené a chránia nielen hlavu ale aj krk.

Keď už máme dieťatko v  kočíku je vhodné mu zabezpečiť tieň. Na to sú dostupné rôzne tienidlá. Napríklad namontovaním slnečného dáždnika určeného na kočíky. Menej výstrednými sú tienidlá z bavlny, ktoré sa upnú na vrchnú časť kočíka a  keď dieťatko zaspí zrolujú sa nadol ako napríklad sieťka proti hmyzu. Tieto tienidlá sú prispôsobené tak, aby boli priedušné a  aby malo dieťatko v  kočíku dostatok vzduchu. Pokiaľ nemáte napríklad finančné možnosti zabezpečiť si takéto doplnky postačí aj ľahká bavlnená deka či plienka, ktorú stačí prehodiť cez kočík. Ľahučká deka vám môže v tomto prípade poslúžiť nielen ako tienidlo ale ak sa ochladí aj ako prikrývka. V  súčasnosti sú na trhu už aj deky ktoré sú špeciálne na leto, pretože sú chladivé alebo pomôcka v podobe spacieho vaku, ktorá je tiež určená do kočíka na leto. Takže dieťatko si v kľude vyzlečte, uložte ho len v bodoch a prikryte ho bavlnenou plienkou, či chladiacou dekou alebo vložte do vaku.

Poraďte mamičkám ako najlepšie zvládnuť horúčavy a chrániť svoje bábätko.

Zdieľať článok:

Najnovšie články