O SIDS, alebo po našom, o syndróme náhleho úmrtia dojčiat sa hovorí medzi rodičmi veľmi často, preto asi každému pri tomto slove naskočí husia koža. Obavy sú na mieste, je to normálne a pochopiteľné, veď každý z nás sa predsa o svoje novonarodené dieťa neuveriteľne bojí.
Touto skratkou sa definuje neočakávaná a náhla smrť bábätka, vzhľadom na jeho predchádzajúci zdravotný stav. Straší nás po celý prvý rok dieťaťa, no najväčší počet úmrtí sa vyskytuje medzi druhým až štvrtým mesiacom života. Po 1. roku je už výskyt tohto syndrómu skôr raritou. Pokiaľ príde k úmrtiu dieťaťa, ktoré je mladšie než 6 mesiacov, „prvým podozrivým“ je práve SIDS. Pritom pred spánkom sa dieťatko správalo ešte úplne normálne.
Čo sa týka faktov, máme pre vás zopár:
- častejšie sa objavuje u chlapcov ako u dievčat
- najtypickejší čas, keď sa syndróm prejaví je skoré ráno
- až 5x častejšie sa objaví u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou
- k SIDS dôjde častejšie počas zimných mesiacov
Príčinu SIDS stále nepoznáme
Skutočná príčina SIDS je stále pre všetkých veľkou neznámou. Vedci neustále pracujú a skúmajú možné príčiny. Existujú však rôzne hypotézy, podľa ktorých by sa dalo na niečo prísť.
Ako príklady uvedieme, keď:
- dieťa spí v prehriatej miestnosti, prípadne je príliš zababušené
- dieťa je ukladané do polohy na brušku
- dieťa nebolo dojčené, resp. dojčené obmedzene
- matka dieťaťa je fajčiarka alebo je dieťa vo „fajčiarskom“ domácom prostredí
- matka je drogovo závislá
Pomôže monitor dychu?
Vzhľadom k tomu, že výskyt SIDS je dosť ojedinelý (na Slovensku zomrie na tento syndróm „len“ 1 dieťa z 2000), nie je plošne odporúčané monitorovanie dojčiat. Existujú však rôzne monitory dychu, ktoré dodajú rodičom väčší pocit istoty. Musia byť však s obsluhou takéhoto prístroja dobre oboznámení, aby zbytočne nedochádzalo k falošným alarmom, ktoré dokážu dospelého naozaj zbytočne vystresovať.
Každopádne, príchod nového človiečika prináša do rodiny radosť, ale aj obavy. Preto treba myslieť hlavne pozitívne a nie na to najhoršie. A netreba zabúdať, že prevencia je základ. Začnite preto už v tehotenstve – zdravý životný štýl vám a vášmu dieťatku určite neuškodí, skôr naopak.