Chrípkové obdobie už je podľa prieskumov v plnom prúde. Najlepším liekom na chrípku je samozrejme prevencia. Pokiaľ chcete chrániť seba i svoje dieťa, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu, aby vás chrípka 2020 nezasiahla, alebo minimálne zabezpečia zmiernenie jej priebehu. Ako sa chrániť pred chrípkou môžeme zhrnúť do 5 najdôležitejších bodov.
Očkovanie proti chrípke
Pokiaľ sa obávate chrípkového vírusu, je vhodné vaše dieťa zaočkovať skôr ako tento stav nastane. Očkovacie vakcíny sú rozdelené na vakcíny vhodné pre deti od 6 mesiacov do troch rokov a vakcíny pre staršie deti a dospelých. O zaočkovanie vakcínou je možné požiadať u obvodného lekára, respektíve pediatra. Najvhodnejšie je dieťa očkovať v časovom rozmedzí od októbra do februára, a teda v období, keď ešte nevypuklo pravé chrípkové obdobie, ale samozrejme očkovať sa dá aj mimo tieto termíny.
Hygiena nadovšetko
Najlepším prostriedkom ako sa nenakaziť je, okrem vyvarovania sa návštevám preľudnených miest, dodržiavať správne hygienické návyky. Ruky si umývajte pravidelne, nielen pred jedlom, ale i po návrate domov, prípadne i vo vonkajšom prostredí. Pokiaľ nemáte po ruke dezinfekčné prostriedky, nevadí. Veľmi dobre vám poslúžia vlhčené hygienické obrúsky. Pokiaľ sa nachádzate vonku, môžete dieťaťu občas ručičky pretrieť obrúskami, najmä ak sa chystá papať keksíky alebo iné dobroty.
Kašlite do vreckovky
Pokiaľ ste ochoreli a chcete vaše dieťa ochrániť pred nákazou, môžete urobiť zopár zásadných krokov ako prevenciu. Prvou možnosťou je odviezť dieťa na prázdniny k babičke. Pokiaľ toto pre vás nie je možnosť, hlavne dodržujte správne hygienické návyky. Umývajte si ruky pravidelne. Pokiaľ kašlete alebo smrkáte, rozhodne to robte do vreckovky. Ak kýchate a nemáte po ruke vreckovku, radšej kýchnite do rukáva. Po každom smrkaní si umývajte ruky. Ak ležíte v posteli, majte po ruke vlhčené hygienické vreckovky, aby ste si ruky mohli očistiť.
Nedotýkajte sa tváre
Pokiaľ sa pohybujete vo vonkajšom prostredí, je vhodné držať si ruky od tváre, a teda prehnane sa nedotýkať tváre, nosa alebo úst. Ak otvárate dvere a boli by na nich chrípkové baktérie, po čase baktérie z rúk umyjete alebo už nebudú aktívne. Ak si ich však prenesiete na tvár, riziko nákazy je oveľa väčšie. Preto sa snažte nedotýkať sa tváre, keď to nie je nevyhnutné.
Doplňujte vitamíny
Veľmi dôležitým aspektom udržiavania zdravia je vyvážená strava plná vitamínov. V chrípkovom období to platí dvojnásobne. Preto si denne doprajte množstvo ovocia a zeleniny, ktoré vám zabezpečia dostatok vitamínov. Nie je na škodu zvýšiť deťom prísun vitamínu C pomocou rôznych doplnkov stravy či liečiv.
Môže sa zdať, že udržať si zdravie v období, keď sú všetci naokolo chorí je prakticky nemožné, avšak vďaka uvedeným tipom máte veľkú šancu sa škodlivým baktériám vyhnúť. Správna životospráva, pohyb a dostatok vitamínov vám s tým rozhodne tiež pomôžu.