Hnačka u detí

Ako liečiť hnačku u detí?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky, párty, rodinné oslavy vonku, chaty a veľa iných radostí. No nemusí byť všetko také príjemné a bezproblémové ako sa na prvý pohľad zdá. Treba sa mať na pozore a hlavne tie teplejšie dni. Jedlu vysoké teploty neprospievajú a aj baktériám sa darí v takomto teple. Čo robiť ak vaše dieťa začne hnačkovať počas horúcich dní a čo vlastne tieto hnačky spôsobuje? Na to si môžeme odpovedať hneď.

Leto je raj pre vírusy čo sa rovná vírusovým hnačkám. Dostať sa k nim vôbec nie je zložité. Miest kde môžete veľmi ľahko prísť do kontaktu s vírusmi je neúrekom, napríklad kúpaliská či už prírodné alebo umelé alebo pieskoviská či detské ihriská. To ale neznamená, že sa na celé dva mesiace zavriete doma aby sme neprišli s nimi do kontaktu. Dbajte na čisté ruky a dobré hygienické návyky. Dajte pozor aj na to aby malo vaše dieťatko svoju vlastnú fľašku alebo pohár. To však ešte nemusí byť istota, že sa hnačka u vášho dieťaťa neobjaví.

Ak vaše deti napriek týmto opatreniam dostanú hnačky, ako zistiť že sa niečo deje a zakročiť hneď od začiatku? So staršími detičkami nebude problém, pretože vám vedia povedať, že ich bolí bruško a že majú kŕče v bruchu, no z bábätkami je to horšie, pretože menšie deti môžu mať stolicu aj viac krát do dňa, treba si všímať aj iné symptómy, napríklad horšia chuť do jedla, dieťatko je nepokojné pomrnkáva. Už teraz treba zvýšiť pozornosť. Nemusí to samozrejme ešte nič znamenať a všetky tieto príznaky môžu byť napríklad len z tepla, no nič nepodceňujte. V prvom rade treba vylúčiť zo stravy ťažké a vyprážané jedlá, zvoliť diétnejšiu stravu a pridávať viac tekutín.

Je veľmi nepríjemné a dokáže to pokaziť aj celú dovolenku, pokiaľ sa ohlási hnačka v dovolenkovom rezorte. Preto si na dovolenku nezabudnite pribaliť živočíšne uhlie, čierny čaj či minerálne vody, ktoré môžu byť nápomocne pri boji z hnačkou. Vaša príprava vám výrazne uľahčí a skráti čas liečenia a trvania hnačky. Pred dovolenkou je vhodne dať deťom probiotiká, ktoré pripravia črevnú flóru na zmenu stravy. Doba liečenia hnačky ktorá je spôsobená stravou je väčšinou tak 1-2 dni, ak ide o hnačku vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, liečenie môže trvať aj 6-7 dní.

Čo jesť pri hnačke? Diéta ako hlavný nástroj u najmenších detí znamená vysadenie mlieka na niekoľko hodín a nahradenie čajom, vodou alebo roztokmi z minerálnych vôd, ktoré sú dôležité, pretože pri hnačke je spotreba minerálov obrovská. Pri starších deťoch sú hlavný bojovníci mrkva, banán a ryža a samozrejme minerály. Dôležité je vylúčiť bielkoviny a tuky. Jedenie a pitie treba podávať v malých množstvách a častejšie. A čo také babské rady nad zlato?! Isto každá z vás pozná niekoľko. Napríklad horká čokoláda je totálny výmysel, čokoláda obsahuje tuk a ten vírusom a podráždenému organizmu vôbec nepomáha. A čo tak kolové nápoje? Úprimne, kedy vás takýto presladený nápoj uzdravil?

Prevencia proti hnačkám je v čistote a pokiaľ tomu neviete predísť tak pamätajte základ je diéta pitný režim a veľká dávka trpezlivosti.

Zdieľať článok:

Najnovšie články