Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Strava v období dojčenia

Čo nejesť pri dojčení

Počas obdobia dojčenia je potrebné aby mamičky dbali na správnu výživu. Strava by mala byť pestrá a zdravá, pretože podporuje tvorbu materského mlieka. Mala by obsahovať všetky druhy základných potravín ako sú obilniny, zemiaky, zelenina, ovocie, mlieko a mlieče výrobky, vajcia, mäso, ryby.

Niektoré potraviny však nie sú vhodné konzumovať počas dojčenia, pretože spôsobujú alergické reakcie bábätiek alebo nadúvanie. Citrusové plody by sa nemali počas prvých mesiacoch konzumovať, pretože môžu spôsobiť výsyp na pokožke dieťatka. Vyhodia sa mu na tváričke červené vyrážky, prípadne aj na iných častiach tela. Môže to neskôr prejsť aj do alergie. Ako je aj dobre známe, mali by sme konzumovať ovocie z pásma, v ktorom žijeme (mierne pásmo). Odporúčala by som počkať aj s jahodami.

Zo zeleniny sa neodporúča paradajka a paprika, pretože z toho zvykne nadúvať. Nemusí to však platiť na úplne každé dieťatko. Je potrebné aby si maminky odsledovali, ako na každú potravinu reaguje ich dieťatko. Či je pokojné a bez prejavov na koži alebo naopak plače, bolí ho bruško, prípadne má vyrážky. Zelenina ako kapusta, karfiol, kaleráb, brokolica, cesnak, cibuľa, reďkovka majú podobné vlastnosti ako paprika a paradajka. To isté platí aj pre strukoviny.

Počas dojčenia sa odporúča požívať mlieko a mliečne výrobky (syr, tvaroh, jogurty), ktoré obsahujú vápnik a bielkoviny. Samozrejme tiež treba všetko prijímať s rozumom a mierou.

Dôležitou súčasťou je aj konzumácia mäsa. Skôr ľahko stráviteľného ako je hydinové alebo morčacie mäso. Nevyhýbame sa však ani bravčovému alebo hovädziemu. Z rýb sú vhodné naše sladkovodné ryby, na ktoré sme zvyknutí. Tie morské by som na nejaký ten čas vylúčila.

Pri konzumácii vajec treba byť opatrný, z dôvodu nákazy salmonelou. Treba ich správne skladovať a tepelne upraviť.

Mamičky pri varení stravy by mali dávať pozor na zbytočné presáľanie jedla a jeho pikantnosť. Vyhýbať by sa mali aj sladkostiam, nakoľko obsahujú veľa konzervačných látok.

Obzvlášť dôležitý počas dojčenia je pitný režim. Tekutiny prijímame pravidelne, radšej v menších dávkach. Neodporúčajú sa kofeínové nápoje alebo nápoje s obsahom chynínu. Najvhodnejšie sú vody bez bubliniek, prípadne vody s obsahom železa, horčíka, čistá voda, bylinkové čaje, jablkové alebo mrkvové džúsy.

Alergény – mamičky by sa mali v období dojčenia vyhýbať najznámejším potravinovým alergénom ako sú morské ryby, kraby, orechy, kakao, čokoláda, citrusové a iné exotické ovocie, vajcia a sója. Samozrejme nie je pravidlom, že by vaše dieťatko reagovalo na každý jeden spomínaný alergén.

A čo Vy? Čo ste jedli v období dojčenia? Prípadne čo by ste odporučili čitateľkám? Vyjadrite sa v komentároch nižšie.

 

Zdieľať článok:

Najnovšie články