Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Fakty a mýty o mlieku

Mlieko je súčasťou života každého jedného človeka. Je to základ pre náš dobrý vývoj a  rast minimálne v  rannom veku života. Má vysoký obsah vápnika, ktorý je dôležitý pre naše kosti, vysoký obsah bielkovín a  tiež vitamíny (niektoré iné vitamíny sú rozpustné v  mliečnom tuku, napríklad vitamín D). Nakoniec aj zvieratá sú závisle na materinskom mlieku. Dnes už vieme, že je mnoho intolerancií a  všelijakých alergií, či už na mlieko alebo mliečne výrobky. Podľa čoho si vybrať,  aké mlieko piť alebo aké mliečne výrobky konzumovať? Pre každý náš výber by mala byť základom vlastná chuť a  samozrejme vlastná skúsenosť s  toleranciou jednotlivých mliečnych výrobkov.

1. Mlieko je len pre malé deti a  keď sme už dospelý mlieko nám netreba

Je to mýtus. Na odborných fórach sa môžete dočítať ako nutričný poradcovia odporúčajú konzumáciu mlieka a  mliečnych výrobkov takmer každý deň. Samozrejme toto platí pre ľudí, ktorý mlieko tolerujú. Ak ste opačný prípad a  mlieko vám robí ťažkosti, treba zistiť prečo. Môže to byť z  rôznych príčin, napríklad vám nevyhovuje štruktúra, chemické zloženie, to či je mlieko skvasené alebo nie (kyslomliečne výrobky) alebo vám jednoducho nechutí. Podľa zistení, ktoré dosiahnete, je potrebné zaradiť do stravy to čo vám chutí a  vyhovuje, napríklad syry.

2. Živočíšne mlieko sa môže nahradiť rastlinným mliekom

Opäť to je mýtus. Rastlinné mlieka ako sójové, ryžové, kokosové a  mnohé iné sú „len“ tekutiny sfarbené na bielo, ale svojou podstatou majú zo živočíšnym mliekom spoločné len názov a  farbu a  je ochudobnené o  mliečny tuk. Tým nechcem povedať že rastlinné mlieko je zlé. Rastlinné bielkoviny sú takisto veľmi prospešné pre organizmus. Takže porovnávame jablká z  hruškami. Opäť, pokiaľ živočíšne mlieko netolerujete, môžete piť aj rastlinné je veľmi výživné.

3. Mlieko zahlieňuje

Táto téma je neraz veľmi diskutabilná medzi mamičkami. Robili sa veľké a  rozsiahle výskumy, aby sa zistilo či je to pravda alebo nie. Pravdou je, že to nebolo nikdy dokázané. Pozor však na fakt, že intolerancie a  alergie sú v  súčasnosti veľmi rozšírené medzi ľuďmi, takže nevylučuje sa, že ak vás nejaká alergia alebo intolerancia trápi, tak po konzumácií mlieka sa môže tvoriť nejaká pachuť alebo hlien.

4. Kozie mlieko je pre batoľatá lepšia náhrada za materské mlieko, ako kravské

Je to opäť mýtus. Kozie mlieko je jeden zo silných alergénov. Milé mamičky pokiaľ nekojíte, pokúste sa dodržať aspoň tú hranicu jedného roka života dieťatka, kedy dávate bábätku umelé dojčenské mliečka a  dbajte na kvalitnú výživu pre dieťa. Po jednom roku je detské telíčko pripravené spracúvať aj mlieko kravské alebo kozie. Na začiatok skúste zvoliť mliečne výrobky, ktoré majú zložky, ktoré sú alergénmi, odstránené.

Bez ohľadu na to čo je pravda alebo nie v  zásade platí, že najčerstvejšie potraviny sú tie najlepšie. Všetko závisí od nášho pohodlia a  samozrejme dostupnosti, či zvolíme mlieko zo supermarketu ktoré nám vydrží dva, tri mesiace alebo si zájdeme na čerstvé mlieko napríklad do mliečneho automatu, ktoré nám vydrží dva, tri dni. Slovensko je na chvoste v  konzumovaní mliečnych výrobkov. Preto si uvedomme aké je mlieko dôležité a  skúsme to zmeniť.

Zdieľať článok:

Najnovšie články