Ako deti správne otužovať a kedy začať?

Zámerné trénovanie tepelne regulačných mechanizmov tela, či privykanie tela na náhle zmeny teploty, alebo inak nazývané otužovanie je telu veľmi prospešné najmä, ak chcete posilniť imunitný systém a celkové zdravie jednotlivca. Ako je to však u detí? Kedy začať s otužovaním u detí?

Otužovanie od 1 roka

Celkové otužovanie detí sa odporúča už vo veku od 1 roku. Malé deti nemajú ešte dobre vyvinutú schopnosť udržať si vnútornú teplotu, a preto sa vďaka otužovaniu u nich vyvíja odolnosť voči chladu a tým aj prevencia voči bežným ochoreniam ako je chrípka alebo nachladnutie.

Ako začať?

Ak chceme začať dieťa otužovať, musíme si byť istí, že je zdravé. Pri každom type otužovania platí, že musíme dôsledne dbať na pravidelnosť, ktorá je skutočným kľúčom ku získaniu otužilého organizmu.

Otužovanie vzduchom

Začať sa odporúča otužovaním vzduchom. Najvhodnejším obdobím je práve jeseň. Deťom je treba dopriať intenzívny pohyb na chladnom vzduchu, pričom však musia byť oblečené tak, aby sa chladný vzduch dostal k ich telu. Takéto otužovanie by malo trvať maximálne štvrť hodiny.
Postupným otužovaním sa môžete dopracovať až k tomu, že deti budú môcť spať pri pootvorenom okne, čím sa zlepší ich kvalita spánku a pritom budú v noci posilňovať imunitu. Ak si však na spánok pri otvorenom okne netrúfate, pokojne stačí riadne pred spaním vyvetrať. Ideálna teplota na spánok je okolo 20°C.

Otužovanie vodou

Otužovanie pomocou studenej vody je nielen populárnejšie, ale aj oveľa účinnejšie. Stále platí pravidlo, že dieťa by malo byť úplne zdravé. Teplota vody by sa mala znižovať postupne. Začíname omývaním vrchnej časti tela vodou v teplote od 30-35°C a potom hneď vyutierame do sucha. Každý 2-3 deň teplotu vody pomaly znižujeme o 1°C až sa dostaneme na hranicu 20°C, ktorá už je konečná.

Sprchovanie studenou vodou

Deťom mladším ako 2 roky sa otužovanie sprchovaním chladnou vodou neodporúča. Taktiež dieťa nesmie stáť na jednom mieste, nesmieme mu namočiť hlavu a rozhodne ho nenechávame v studenej vode sedieť. Otužovanie sprchovaním sa odporúča robiť vždy ráno pred raňajkami.
Sprchovať začíname teplou vodou. Po chvíli zmeníme na teplotu asi 20°C, pričom sprchujeme pár sekúnd smerom od nôh a postupne sa posúvame k hornej časti tela. Striedavo sprchujeme teplou a studenou vodou (asi 1-2 krát počas jedného sprchovania), pričom interval sprchovania studenou vodou postupne predlžujeme až na 3 minúty. Dôležité je ukončiť sprchovanie studenou vodou, aby sa deťom uzatvorili póry na pokožke, čím sa zabráni prechladnutiu.

Saunovanie

Nakoľko deti ešte nemajú vyvinuté tepelne regulačné schopnosti, netreba to ani pri saunovaní preháňať. Batoľatá je vhodné saunovať pri nižšej teplote maximálne 3 minúty, deti vo veku 3-6 rokov od 3-5 minút, väčšie deti okolo 8-10 minút. Na ochladzovanie detí nie je vhodné používať ľadovú vodu, ale iba vlažnú. Dôležitý je odpočinok na lôžku po saunovaní, kedy sa telo upokojí a dieťa doplní potrebné tekutiny.
Otužovanie hociktorým spôsobom je pre detský organizmus prínosom, ale iba v prípade, že mu tým nevytvárame zbytočný stres. Preto každé otužovanie môžete zmeniť na hru, ktorá bude nielen zábavná, ale aj zdraviu prospešná.

Zdieľať článok:

Najnovšie články