Chcete dieťa naučiť bicyklovať? Začnite s odrážadlom!

Pomaly prichádza jar a s ňou teplejšie dni, hrejivé slnečné lúče a s nimi spojené šantenie vonku. Deti sa veľmi rady vozia už od skorej jari na rôznych vozidlách. Chystáte sa tento rok vaše dieťa učiť bicyklovať? Ako by ste mali v tomto procese postupovať?

Začnite odrážadlom

Deti k bicyklovaniu potrebujú použiť viacero zručností naraz. Dôležité je udržanie rovnováhy, držanie správneho smeru a tiež zručnosť zastaviť. Na to, aby sa vaše dieťa naučilo riadiť alebo inak povedané šoférovať, je vhodné napríklad aj štvorkolesové odrážadlo alebo trojkolka. Aby nemuselo učiť udržiavať rovnováhu a pedálovať naraz, je vhodné začať učenie na dvojkolesovom odrážadle. Dieťatko sa tak naučí nielen ako má držať rovnováhu, ale tiež ako brzdiť a správne vozidlo šoférovať. Keď zistíte, že vaše dieťa dokáže na odrážadle jazdiť so zdvihnutými nohami, je čas postúpiť na bicykel.

Uistite sa, že máte správnu veľkosť bicykla

Rovnako ako je dôležité, aby dieťa vedelo bicykel ovládať, musí mu tiež veľkosť bicykla plne vyhovovať. Rovnako ako odrážadlá -bicykle majú aj samotné bicykle rôzne veľkosti kolies, ktoré je potrebné vyberať podľa výšky alebo veku dieťaťa. Sedadlo nesmie byť posadené ani príliš vysoko ani príliš nízko a celková výška bicykla by mala korešpondovať s odporúčanou výškou kolies pre dieťa v danom veku. Ak sú kolesá príliš malé, dieťaťu sa zle krčia nožičky na pedále a zasa naopak, ak sú kolesá príliš vysoké, dieťa na pedále nedočiahne a ani na zem v prípade, že potrebuje zastaviť.

Ukážte deťom ako na to

Deti prirodzene kopírujú všetko čo vidia. Preto ak ich chcete učiť bicyklovať, rozhodne im najskôr ukážte ako na to. Predveďte im ako na bicykel vysadnúť, ale tiež ako zastaviť a zosadnúť.

Naučte deti efektívne odštartovať a zastaviť

Pokiaľ vaše dieťa najskôr používalo dvojkolesové odrážadlo, ďalšie inštrukcie môžete pokojne vynechať, pretože dieťa už tieto základy má dávno zvládnuté. Ak však nie, skôr ako dieťa pustíte na samostatnú jazdu, naučte ho ako má na bicykel správne a jednoducho nasadnúť a tiež ako s bicyklom zastaviť.  Ľahko by sa totiž mohlo stať, že dieťaťu samostatná prvá jazda pôjde skvele, ale nebude vedieť zastaviť, čo zapríčiní pád a dieťa nebude chcieť opäť jazdiť samé. Na techniku nasadania si musí tiež dieťa chvíľu zvykať, ale bežne to netrvá dlhšie ako pár minút. Popri týchto bežných inštrukciách je vhodné tiež dieťaťu vysvetliť ako na bicykli zabáčať a že nie je vhodné riadidlá prudko zalomiť, lebo spadne.

Pokiaľ máte všetko riadne vysvetlené, môžete začať s praktickým nácvikom. S prvými jazdami dieťaťu môžete pokojne pomáhať. Ak by malo problém so stabilitou, môžete mu pokojne zadovážiť pomocné kolieska, ktoré mu budú pri jazde oporou. Ak už bude dieťa pôsobiť dostatočne sebavedome, môžete ho pustiť na prvé samostatné jazdy po ihrisku.

Tak nasadať a hurá za novými zážitkami 🙂

Zdieľať článok:

Najnovšie články