Obezita u detí

Obezita ako celosvetový problém sa vyskytuje nielen u detí ale v každej vekovej kategórií. V súčasnosti skôr pozorujeme nástup zdravej stravy a návrat k tomu domácemu a bio, to ale ešte nie je v takom rozsahu aby sa detská obezita vytrácala z nášho života. Uvedomme si, že čo sa v mladosti naučíš v starobe ako by si našiel a v stravovaní to platí dvojnásobne.

Základ detskej obezity je zlá životospráva, ktorá sa neskôr prejaví ako obezita. Na Slovensku je to až 1/5 detí v školskom veku, ktorí majú nadváhu až obezitu. Deti, ktoré sú plnšie, okrúhlejšie sú na jednej strane zlaté ale na strane druhej sa spája vysoká váha z mnoho problémami a nezvrátiteľnými následkami. Základným ukazovateľom nadváhy je výpočet BMI, ktoré sa u detí počíta rovnako ako u dospelých. BMI vypočítame ako hmotnosť delené výška na druhú. Treba ale vedieť, že kým u dospelých znamená hodnota nad 25 už nadváhu a hodnota nad 30 už obezitu, tak u detí sú výsledky závislé od veku. V každom veku je iná norma hodnotenia nadváhy a obezity u detí.

Už spomínaná zlá životospráva má za následok tučnejšie dieťa. Toto dieťa má väčšinou vyšší kalorický príjem a zníženú pohybovú aktivitu. Samozrejme obezitu môžu spôsobiť aj iné príčiny, ako napríklad choroba ( problémy zo štítnou žľazou), ale takéto prípady nastávajú len v 5% obéznych detí. Často rodičia nevedia posúdiť a nastaviť dobrý životný štýl, pretože sami žijú z nezdravo. Nie je to jednoduché dávať pozor kde a čo dieťa zje a už vonkoncom to nie je ta ľahšia cesta, ale ak si rodič dokáže prizrieť a regulovať to čo dieťa zje určite sa mu to v budúcnosti odplatí, minimálne pri návšteve lekárov alebo aj samotnej psychike dieťaťa. Obézne deti majú väčší sklon k vzniku kardiovaskulárnych chorôb, zvýšenému krvnému tlaku, poruchám metabolizmu, cukrovke. Čím skôr sa objaví obezita u dieťaťa, tým skôr sa prejaví tento metabolický syndróm či toto smrtiace kvarteto.

Za všetko môžu gény. Moji rodičia sú obézny, budem aj ja! Z časti je to pravda, pretože ak je v rodine obezita je takmer 90% šanca, že aj dieťa bude touto populačnou chorobou trpieť. Dieťa samozrejme neustále rastie, takže zníženie rizika obezity môže nastať aj ak váha ostáva rovnaká (dieťa neschudne ani gram ale podrastie, to znamená, že aj BMI sa zníži).

Kritický vek, kedy treba viac dbať na zdravú výživu, začína už v dojčenskom veku. Hovoríme o zavádzaní prvých príkrmov a prechode na nemliečnu stravu. Deti často odmietajú príkrmy, pretože im nechutia a maminky majú sklon k prisládzaniu. To je prvý faktor, ktorý môže viesť k vzniku detskej obezity. Je to fakt, že už aj batoľatá môžu byť obézne. Napríklad pokiaľ dieťa nie je dojčené a mamička vedome zvyšuje dávky mlieka alebo kŕmi dieťa častejšie a častejšie, aj keď ešte zvýšenú dávku nepotrebuje. V školskom veku, kedy je rastová rýchlosť najnižšia, majú deti nevýhodu. Dieťa menej je, pretože, to čo zje mu stačí, keďže rastie pomalšie a vtedy rodičia nútia deti jesť viac, čo prispieva k obezite. Pozor, je ale rozdiel medzi tým, či dieťa odmieta stravu celkovo alebo sa napríklad v škole namaškrtí z bufetu, či automatu a doma potom odmieta jesť verené. Tretie kritické obdobie je v období puberty, kedy po ukončení rastu, dieťa naberá kilá o viac, pretože už nerastie.

Bodom mrazu u každého dieťaťa sú sladkosti. Cukor je potrebný pre každý organizmus, je ale dôležité v akej forme. Preferencia prírodných cukrov ako napríklad v ovocí, ovocných šťavách a podobne, prispeje k správnemu naštartovaniu metabolizmu. Pokiaľ dieťa odmieta jesť takéto prírodné a bio potraviny, dajte si záležať na forme podávania. Nakrájajte ovocie na rôzne tvary, napríklad jablko, hrušku, mrkvu, maliny, jahody a podobne.

V neposlednom rade je dôležitý aj energetický výdaj. Zabezpečte a dieťa nepresedelo za počítačom a televízorom či mobilným telefónom celý deň. Vo všeobecnosti sa za počítačom odporúča naviac hodina denne. Nastavte režim v ktorom budú príjemné veci ale aj povinnosti, teda spojené z užitočným. Tak dlho ako je dieťa pri počítači, tak dlho by malo byť aj vonku a mať pohybovú aktivitu.

Vaše dieťa si nevyberá, čo a kedy bude jesť. To vy mu varíte a kupujete jedenie, vy mu diktujete, čo a kedy má zjesť. Dajte si preto záležať na tom, čo mu vložíte do úst.

Poraďte mamičkám ako sa vyhnúť obezite a podeľte sa so svojími skúsenosťami v komentároch.

Zdieľať článok:

Najnovšie články