Jesenné aktivity na doma alebo čo robiť keď vonku prší?

Jeseň je krásne farebné obdobie, ktoré je ako stvorené na púšťanie šarkanov či zberanie farebného lístia. Avšak slnečné dni sa v jeseni často striedajú s tými ponurejšími a upršanými dňami, kedy sa nedá na prechádzky vonku ani len pomyslieť. Vtedy je dobré mať nejaký dobrý plán, ako stráviť spoločný čas príjemne a plnohodnotne. Prinášame zopár tipov do zálohy.

Karty a stolné hry

Karty a rôzne stolné hry predstavujú jesennú rutinu. Na výber máte nielen klasiku ako je Čierny Peter či sedmové a žolíkové karty, ale aj množstvo noviniek ako je Fast Flip, Boost či Dobble alebo mnohé im podobné verzie. Deti rozhodne pobavia i spoločenské hry ako je Človeče, nehnevaj sa, Activity pre deti alebo Kamiónom po Európe. Rozhodne nezabudnite ani na skladanie Puzzle alebo stavanie Domina. Každá hra má niečo do seba a každá trénuje detský mozog iným spôsobom.

Rozprávky (Knihy alebo DVD)

Nie je nad to zababušiť sa do deky keď dážď bubnuje na okenný parapet s horúcim čajíkom a dobrou knihou v ruke. Ak vaše dieťa rado číta, prípadne mu čítate vy, môžete sa do deky zabaliť spolu a užívať si chvíle pohody. Taktiež je dobré mať vždy po ruke zopár DVD s rozprávkami, ktoré môžete použiť vždy, keď už budú knihy prečítané alebo sa vám nebude do čítania chcieť.

Cvičenie

Aby vaše telo zbytočne netrpelo nadmerným vysedávaním pri televízore alebo hrách, skúste si s deťmi zacvičiť. Ak poznáte zopár vhodných cvikov, skúste ich naučiť deti. Ak ich nepoznáte, pustite si video o cvičení z internetu a o zábavu máte postarané. Vybrať si môžete naozaj čokoľvek, od aerobiku, cez pilates alebo dnes toľko uznávanú power jógu. To nevadí, že vaše dieťa a možno ani vy, nezvládnete všetky pozície, ide o to hýbať sa a užiť si zábavu pri spoločne strávenom čase

Origami

Ak už ste sa doma zahrali hádam všetky hry, ktoré máte a nič už vaše dieťa nebaví, skúste origami. Na internete nájdete množstvo návodov ako z kusov papiera vyrobiť nielen lietadielka a lodičky, ale dokonca aj tanky, robotov, či chutné papierové bábiky. Precvičíte tak jemnú motoriku a trpezlivosť dieťaťa.

Varte spolu

Hrať sa celý deň je síce fajn, ale potom príde otázka, kto navarí jedlo pre vás a vaše ratolesti. Ani tu však nemusíte deti odložiť k televízoru. Skúste ich zobrať so sebou do kuchyne a dať im urobiť aspoň niektoré menšie práce pri varení. Veď rozbiť vajíčka do šálky dokáže už aj 3-ročné dieťa. Ak budú v ňom škrupinky, ľahko ich vyberiete vidličkou. Možno ani netušíte koľko zábavy si užijete pri obaľovaní rezňov alebo vajíčkového chlebíka. Pri varení je samozrejme potrebné dodržiavať bezpečnosť dieťaťa a tiež sa musíte sa pripraviť na to, že v kuchyni bude o čosi väčší neporiadok ako bežne. Jedlo, ktoré však spolu uvaríte bude deťom zaručene chutiť, pretože si ho uvaria spolu s vami.

Príjemne strávené daždivé dni prajeme 🙂

Zdieľať článok:

Najnovšie články