Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Bolesť brucha u detí

Mnohé bábätká z  času na čas trápia bolesti bruška (nafúknutie a  plynatosť) a sú pre nich veľmi nepríjemné. Keď má bábätko bolesti poznáte to aj zmeneným plačom, ktorý miestami vyznie ako krik. Krúti sa a  krčí horné aj dolné končatiny. V tvári očervenie pretože sa snaží vetry vytlačiť von z tela. Keď sa im to podarí, máte doma opäť kľudné a  spokojné bábätko.

Tieto problémy sa najčastejšie vyskytujú v  prvých troch mesiacoch. Tento stav sa odborne nazýva ako dojčenská alebo trojmesačná kolika.

Bolesti bruška sa delia všeobecne na dva typy – funkčné a organické. Organické bolesti sú dôsledkom ochorenia a  ich príčinu hľadá lekár. Sú to napr. bolesti pri zápale slepého čreva alebo pri hnačkách.

Najčastejšími príčinami bolesti bruška býva nezrelosť tráviacej sústavy, prehĺtanie množstva vzduchu pri dojčení (rýchle a  hltavé sanie – preto deti dávame odgrgnúť). Umelá výživa môže zaťažiť tráviaci systém. Ďalšími príčinami sú reflux (dojča po pití grcká), nevhodné potraviny v  strave matky a alergia na bielkoviny kravského mlieka.

Ak bábätko trápia bolesti, pomôžeme im uľaviť rôznymi metódami:

Masírujte bruško v oblasti pupka krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Pomáhajú aj gély na potieranie boľavého bruška.

Pocvičte nožičkami bábätka tak, aby ste jeho kolienka pritláčali na bruško. Týmto pohybom sa uvoľňujú vetry.
K zmierneniu bolesti pomáha aj poloha bábätka na brušku, teplý obklad – nahriata plienka či termofór. Kúpeľ v  teplej vode alebo noste svoje bábätko v náručí. Vtedy sa upokojí a zmiernia sa aj bolesti.

V  lekárňach dostanete prípravky proti nafukovaniu a  bolesti bruška. Treba sa však poradiť so svojim pediatrom alebo lekárnikom. Návštevu lekára neodkladajte keď má bábätko náhlu a intenzívnu bolesť sprevádzanú zvracaním, teplotami alebo zhoršeným dýchaním.

Zdieľať článok:

Najnovšie články