Slnečný vitamín D u detí

Vitamín D získavame zo slnečného žiarenia. Slnko nám poskytuje až 90% a zvyšné percentá by sme mali prijať v strave. Takže plný príjem vitamínu z prírodných zdrojov sa môže podariť iba v lete. Počas roka preto treba tento vitamín dopĺňať. Je dôležitý najmä u novorodencov. Dôležitý je pre tehotné ženy, starších ľudí ale samozrejme aj pre každého človeka.

Vitamín D sa novorodencom podáva už od tretieho týždňa. Deťom sa podáva počas celého roka bez ohľadu na to či svieti slnko alebo nie. Hlavnou úlohou vitamínu je vstrebávanie a správne využitie vápnika a fosforu, ktoré vplývajú na správnu hustotu kostí a zdravé zuby. Okrem týchto hlavných úloh má aj mnohé ďalšie ako napríklad vplyv na imunitu, srdcovo- cievny systém, svaly.

Deti do 1 roka majú prísny zákaz opaľovať sa na priamom slnku a to preto, lebo majú veľmi jemnú pokožku, ktorá sa ľahko spáli a tiež hrozia nádorové ochorenia. Ak sa v rannom veku zanedbá podávanie tohto vitamínu neskôr už nie je možné to dobehnúť. Na prvý pohľad nie je možné určiť či je dostatok vitamínu v tele ale detský pediater to môže zistiť sledovaním záhlavia a tvaru hlavičky. Dovolím si povedať, že nepodávanie vitamínu bábätku je hazard zo životom vášho dieťaťa. Okrem dôležitých úloh je plusom aj to, že dieťatko je potom kľudnejšie a spokojnejšie.

Vitamín je rozpustný v tukoch. Odporúča sa užiť ho spolu z mliekom, vtedy je jeho účinok najefektívnejší. Dávkovanie vitamínu je preventívne, liečebné a optimálne. Deťom do 2 rokov sa odporúčajú celoročne 2 kvapky denne. Starším deťom treba dopĺňať vitamín takisto a to minimálne od septembra do apríla. Okrem výživových doplnkov je možné 10% potrebnej dávky získať stravou. Nachádza sa v tučných morských rybách (makrela, losos, sardinky) a vo vaječnom žĺtku. Menšie množstvo sa nachádza aj v kokose alebo avokáde.

Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.

Zdieľať článok:

Najnovšie články