Kolika ako nočná mora mamičiek, čo stým?

Na začiatok si povieme stručne čo to vlastne je a  čo spôsobuje bolesť bruška. Kolika postihuje asi 30% bábätiek. Väčšinou sú to dieťatka ktorým chutí viac papať, nie je to však pravidlo. Tým, že dieťa rýchlo „hltá“ mliečko nasaje do seba veľa vzduchu, ktorý sa ďalej presúva do hrubého čreva. Nezrelé črievko nevie spracovať materinské mlieko dostatočne a  tým, že dieťa plače tak nasaje ešte viac vzduchu.

Čo je to kolika u bábätka?

O  kolike hovoríme vtedy keď platí pravidlo troch – trvá tri hodiny, tri dni v  týždni a  tri mesiace. Je to náročné obdobie tak pre dieťa ako aj pre matku. Tu treba mať len pevné nervy a  podporu a  pomoc od celej rodiny. Mamičky nezabudnite na zlate pravidlo ak ste nervózne vy tak sa nervozita prenáša aj na bábätko. Nehovoriac o  ďalších komplikáciách ako strata mlieka, hádky s  partnerom a  podobne. Takže hlavne treba zachovať kľud.

Prichádza čas kŕmenia, dieťatko je nasýtené a  začal neutíšiteľný plač. Tu je pár trikov a  typov ako dieťatku pomôcť alebo ho utíšiť.

Ako pomôcť pri kolike?

1.Dieťatko zoberieme a  stočíme do embrionálnej polohy („do klbka“), priložíme si ho na hruď. Dieťa potrebuje absolútny pocit bezpečia, to znamená, že aj vy by ste mali byť úplne v  kľude. Pokiaľ to nie je možné, požiadajte rodinného príslušníka.

2. Polohovanie. Jednou z možností je poloha tzv. tigríka. Dieťa si položte na ruku tváričkou k  zemi. Hlavička by mala byť pri vašom lakti, teda je vyššie a  dlaňou jemne masírujeme bruško.

3. Rektálna rúrka je tiež jedna z  možností ako pomôcť. Koniec natrite olejčekom, a  jemne zaveďte do konečníka. Dieťatko sa buď vykaká alebo to pomôže uvoľniť nahromadený vzduch v čreve.

Môže pomôcť aj teplý kúpeľ alebo masáž bruška či nahriata plienka položená na brušku. Telíčko je v  kŕči a  teplo alebo voda, ktorá mu vytvára známe prostredie, mu pomôže uvoľniť sa.

Ak máte podobné skúsenosti, alebo máte iné riešenie ako riešiť tento problém, poraďte mamičkám a pridajte komentár v komentároch nižšie.

Zdieľať článok:

Najnovšie články