Recepty pre deti a bábätká

Materské mlieko najlepšie pokrýva všetky výživové nároky a energetickú potrebu rastúceho organizmu dieťatka do 6. mesiaca. Obdobie, v ktorom sa začína zavádzanie príkrmov, závisí od toho, či je dieťatko dojčené alebo kŕmené umelými formulami. Nedojčené deti sa odporúča prikrmovať od ukončeného 5. mesiaca a dojčené od ukončeného 6. mesiaca.

Detská strava má byť biologicky hodnotná. Má obsahovať dostatok vitamínov – každý deň ovocie a zelenina. Dostatok vitamínu B, dôležitý pre nervovú sústavu. Strava musí byť vyvážená, musí teda každý deň obsahovať všetky základné zložky potravy v náležitom pomere a množstve. Má v nej byť dostatok bielkovín. Nepodávame veľa jedál obsahujúce múku, tuk a cukor. Každý deň podávame mlieko a mliečne výrobky. Pokiaľ je to možné, zachovávajte v jedení určitú pravidelnosť. Dieťa by malo jesť päťkrát denne. Pravidelnosť v jedení súvisí aj s pravidelnosťou vo vylučovaní, a to je pravidelnosť, ktorú si hodno zachovať na celý život.

Veľmi dôležitá je hygiena výživy. Pred prípravou a aj počas nej si starostlivo umývajte ruky. Taktiež ovocie a zeleninu, hlavne ak ju podávame surovú. Dieťaťu umývajte ruky pred jedením, pretože chytá rôzne hračky a lezie po zemi, prípadne máte domáce zviera. Vyhnete sa tak rôznym nákazám a infekciám.

Prvé príkrmy by mali byť zeleninové, pretože oproti ovociu majú neutrálnu chuť a je jej aj väčší výber z jednotlivých druhov dostupných u nás. Sladká chuť ovocia je návykovejšia a dieťatko by mohlo začať odmietať zeleninové príkrmy. Sledujte pri zavádzaní novej zeleniny a ovocia, či dieťa neprejavuje známky alergie.

Konzistencia detskej stravy – jedlo by malo mať takú hustotu a zloženie, aby ho mohlo bez problémov prehltnúť a stráviť. Kaše, mixované alebo mleté pokrmy môžete riediť prevarenou vodou, materským mliekom alebo umelou výživou, či zeleninovým vývarom.

Teplota – jedlo nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.

Prísady – pre dieťa je najvhodnejšia jemná a nekorenená strava, preto do ukončeného 1. roku nepoužívajte soľ (škodí obličkám), cukor a koreniny.


V období 5. – 6. mesiaca podávajte jemné, hladké, polotekuté kaše. Zeleninu a ovocie dôkladne umyte, spracujte varením, parením, dusením v malom množstve vody. Jedlo prepasírujte alebo rozmixujte.

V období 6. – 8. mesiaca podávajte pôvodné recepty obohatené o ďalšie ovocie či zeleninu. Jedlo však roztlačte vidličkou, rozmixujte tak aby malo jemne hrudkovitú konzistenciu. Dieťaťu môžete podávať jedlo aj do ruky – vhodné sú podlhovastné kúsky ovocia a zeleniny (lepšie sa im to drží). Podávajte aj mäso – morčacie, kuracie alebo králičie. Ako nápoje podávate detský čaj, dojčenskú vodu, zeleninové alebo ovocné šťavy.

V období 8. – 9. mesiaca jedlo už nemixujete, krájate ho na malé kúsky. Jedlo stále pripravujete rovnakým spôsobom – dusenie, varenie a pod. Častejšie dávajte jedlo deťom do ruky aby sa učili samostatne jesť.

V období 10. – 12. mesiaca sa strava dieťaťa približuje k strave dospelým. Vynechávate však ešte niektoré potraviny ako napr.: bielok z vajíčka, nízkotučné výrobky, tavené a tvrdé syry (vysoký obsah soli), citrusové plody, orechy, cukor, med, zelenina (paradajka, paprika, zeler, reďkovka, chren, strukoviny, morské ryby, bravčové mäso a zabíjačkové špeciality.


Recepty pre deti

je ich veľké množstvo, väčšinou je postup ten istý len obmieňate suroviny. Prvé sú zeleninové a ovocné kašičky.

Mrkvové pyré – malú mrkvu očistite a varte v dojčenskej vode. Prepasírujte a ak je pyré husté, zrieďte ho vodou, v ktorej ste mrkvu varili (brokolicové, karfiolové, kalerábové pyré).

Jablčné pyré – umyte, ošúpte jablko. Uvarte ho v troške dojčenskej vody. Po uvarení prepasírujte alebo rozmixujte (broskyňové, hruškové, marhuľové pyré).

Polievky pre deti od ukončeného 6. mesiaca

Mrkvová polievka s ryžou – dve mrkvy, polievková lyžica ryže, dve kvapky olivového oleja. Mrkvu nakrájame na malé kocky a dáme variť. Do vriacej vody pridáme ryžu a varíme domäkka. Ochuťte olejom, roztlačte mrkvu a ryžu, prípadne rozmixujte.

Zeleninová polievka s kuracím mäsom – kuracie prsia, mrkva, petržlen, karfiol alebo brokolica. Zeleninu pokrájajte na malé kúsky a dajte spolu s mäsom variť. Po uvarení zeleninu roztlačte vidličkou a mäso posekajte na malé kúsky. Prípadne všetko rozmixujte. Záleží to na vás akú formu preferuje vaše dieťa.

Hlavné jedlá od ukončeného 6. mesiaca

Brokolicová kaša s kuracím mäsom – dva zemiaky, 50 g mäsa, tri ružičky brokolice, troška rasce. Zemiaky varte vo vode, do ktorej pridáte drvenú rascu. Po uvarení zemiaky roztlačíte, prípadne zriedite vodou, v ktorej sa varili. Mäso uvaríte vo vode a po uvarení ho rozmixujete. Brokolicu uvaríte v pare a keď máte všetko hotové, zmiešate všetky suroviny dokopy.

Morčacie mäso s krupicou – 200 ml čerstvého zeleninového vývaru, 50 g mäsa, mrkva, 20 g detskej krupice. Mrkvu očistite a nakrájajte na kolieska a spolu s mäsom ju varte v pare domäkka. Zeleninový vývar privediete k varu a pridávate krupicu. Za stáleho miešania necháte zhustnúť. Kašu s mrkvou a mäsom roztlačte alebo rozmixujte.

Bezmesité hlavné jedlá od ukočneného 9. mesiaca

Cestoviny s hráškom, mrkvou a karfiolom – dve polievkové lyžice bezvaječných cestovín, šálku dojčenskej vody, dve polievkové lyžice hrášku, jednu mrkvu, dve ružičky karfiolu. Vodu priveďte do varu, pridajte mrkvu, hrášok, karfiol. Varte domäkka. Pridajte cestoviny a varte ešte 4 minúty (podľa návodu).

Recepty pre deti od 1 roka

Dieťa po dovŕšení prvého roku života môže jesť už akékoľvek mäso, samozrejme iba chudé. Nedávame mu však údené mäso ani údenárske výrobky, pretože sú značne korenené a dieťa by po nich odmietalo jesť práve také jedlá, ktoré sú preň oveľa dôležitejšie.

Raňajky – jednotlivé súčasti raňajok kombinujeme tak, aby táto časť denného jedla bola čo najpestrejšia a aby sa dieťa naučilo jesť všetko.

Desiata – tvorí ju ovocie, ktoré podávame podľa ročného obdobia. Najčastejšie je to jablko.

Obed – hlavné jedlo závisí od polievky. Ak je polievka mäsová, hlavné jedlo je bezmäsité. Ako prílohu môžete podávať kompót.

Olovrant – kakao, čaj, pečivo, med, lekvár, maslo. Nenavykajte dieťa na cukrárske výrobky (torty, zákusky).

Večera – kaše, nákypy, pudingy, vymiešaný tvaroh, jogurt.

 

Zdieľať článok:

Najnovšie články