Je opaľovanie v tehotenstve bezpečné?

Opálená pokožka nie je len znakom krásy, ale samotné opaľovanie nám prináša aj mnohé zdravotné benefity. Okrem pozitívnej nálady a krásnej pokožky nám slnečné lúče dodávajú vitamín D, ktorý je pre naše zdravie veľmi potrebný. Rovnako v tehotenstve je vitamín D veľmi dôležitý, a to najmä pre vývoj kostry bábätka a pre vstrebávanie vápnika, horčíka a fosforu.

Premýšľali ste však čo sa deje s plodom v bruchu matky počas opaľovania? Je vystavovanie sa slnečným lúčom v tehotenstve vôbec bezpečné alebo sa bábätko v brušku zbytočne trápi?

Tehotné ženy by sa rozhodne nemali v lete zatvoriť doma a nevychádzať na slnko, avšak existujú tu isté obmedzenia, ktoré by mali dodržiavať. Okrem bežných zdravotných problémov, ktoré vám môže prílišné vystavovanie slnku priniesť, ako je napríklad spálenie pokožky alebo rakovina kože, počas tehotenstva sa k týmto problémom pridávajú ešte ďalšie.

Prvým problémom opaľovania sa v tehotenstve je znižovanie hladiny kyseliny listovej v tele, pričom jej prítomnosť je práve počas tehotenstva veľmi dôležitá. Vďaka dostatočnému množstvu kyseliny listovej sa plod správne vyvíja a kyselina tak zabraňuje vzniku defektov plodu. Taktiež znižuje riziko potratu a podporuje správny vývoj nervovej sústavy. Preto by ste mali jej zásoby dopĺňať správne vyváženou stravou, prípadne výživovými doplnkami.

Ďalší problém nastáva, ak sa vystavujete príliš prudkým slnečným lúčom. Celková teplota ženského tela sa môže nebezpečne zvýšiť, vďaka čomu sa môže žena skôr dehydrovať a to môže viesť k predčasnému pôrodu alebo iným komplikáciám. Prehrievanie môže tiež viesť ku zvýšeniu teploty plodu čo môže mať za následok poškodenie mozgu, samozrejme v prípade, že je toto prehriatie príliš vysoké a trvá príliš dlho. Doteraz však nebolo vedcami zistené čo znamená príliš dlho, preto je vyhýbanie sa akémukoľvek  prehrievaniu tela počas tehotenstva rozhodne bezpečnejšie.

Chloasma je ďalšou nepríjemnou záležitosťou, ktorá vás môže postihnúť, pokiaľ sa vystavujete priamemu slnečnému žiareniu počas tehotenstva a má ju za následok náhle zvýšenie hladiny hormónu estrogénu. Chloasma, inak nazývaná tehotenská maska alebo melazma, predstavuje stmavnuté pigmentové škvrny na tvári, obyčajne na čele, lícach a nose. Po  tehotenstve sa opäť môžu škvrny stratiť, ale tiež nemusia.

Problémov spojených s opaľovaním v tehotenstve pribúda, ale ak sa ani náhodou nechcete vzdať opaľovania ani v tomto obdbí, mali by ste aspoň dodržiavať nasledujúce zásady:

  • Nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11.00-15.00 hodinou.
  • Hydratácia! Pravidelný prísun tekutín je podmienkou počas celého tehotenstva nielen počas letných mesiacov.
  • Neležať na pláži na priamom slnku, ale radšej sedieť pod tienidlom
  • Nosiť pokrývku hlavy a zahalené bruško (aspoň jemnou tkaninou).
  • Pri horúčavách telo ochladzovať.

Zdieľať článok:

Najnovšie články