Montessori aktivity dokážu utíšiť i veľmi neposedné deti

Montessori metóda vyučovania je známa po celom svete. V modernej spoločnosti si buduje čoraz stabilnejšie miesto a začína nachádzať čoraz väčšie množstvo priaznivcov.

Možno ste v Montessori tematike doma a možno ste o nej ešte ani nepočuli. Pre každý prípad však prinášame niekoľko zaujímavostí o tejto obľúbenej metóde vyučovania detí.

Čo je to Montessori?

Pani Mária Montessori, lekárka a pedagogička, po ktorej je tento smer vo výchove a vzdelávaní detí pomenovaný, sa venovala pozorovaniu detí veľkú časť svojho života. Na základe dôkladných štúdií potom priniesla nové náhľady na spôsob vyučovania, ktoré sú obľúbené v dnešnej dobe čím ďalej tým viac. Okrem toho, že dokážu utíšiť aj veľmi aktívne deti, pomáhajú rozvoju myslenia trocha iným spôsobom ako bežné vyučovanie. Montessori vychováva deti, ktoré sú schopné, zodpovedné a samostatne premýšľajúce a konajúce.

Podstata Montessori aktivít

Metóda Montessori vidí dieťa ako prirodzene túžiace po objavovaní a poznaní a na základe tejto myšlienky poskytuje dieťaťu vopred pripravené prostredie, ktorého jednotlivé zložky sú tam z nejakého vopred premysleného dôvodu, tak aby pomohli vývoju dieťaťa. Základnou myšlienkou je pomôcť dieťaťu vykonávať veci svojpomocne vo veku kedy je schopné ich vykonávať. Dieťa sa tak vďaka premysleným aktivitám naučí napríklad základné princípy matematiky či písania hravou nenásilnou formou a omnoho viac.

Montessori vzdelávaniu sa na Slovensku venuje niekoľlko materských a základných škôl, a to najmä v Bratislave a v Trenčíne.

Pokiaľ sa však vo vašom okolí nenachádza žiadne Montessori zariadenie, nezúfajte. Montessori aktivity pre deti dokážete hravo zabezpečiť aj doma.detske-hracky

Čo sú to Montessori aktivity?

Pre inšpiráciu prinášame niekoľko tipov na domáce aktivity pre deti, ktoré podporujú detskú samostatnosť a motorické zručnosti v zmysle Montessori.

Podľa tejto metódy deti vo veku od 12-18 mesiacov dokážu napríklad prelievať vodu, nosiť špinavú bielizeň do koša, česať sa či vyzliekať si ponožky. Okrem toho, že vykonávajú tieto aktivity, cvičí sa aj ich zručnosť, motorika a prirodzene si uvedomujú niektoré zákonitosti.

Deti od 18 mesiacov do 3 rokov hravo dokážu šúpať jablko a rozkrájať ho, samozrejme s asistenciou rodiča, vyberať si oblečenie, umyť sa počas kúpeľa alebo utierať prach. Deti vo veku 3-4 rokov sú už schopné vypratať umývačku riadu, očistiť zeleninu, umyť si vlasy, ustlať posteľ, prípadne nakŕmiť domácich miláčikov.

Dôležité je prispôsobiť veľkosti pomôcok vášmu dieťaťu, jeho veku a schopnostiam,  ukázať mu ako na to a nechať ho konať. Samozrejme všetko pod dohľadom dospelej osoby. Vychováte tak samostatné a mysliace deti.

Ani s Montessori to však nesmiete preháňať. Netreba deti do ničoho nútiť, ale prirodzene ich zapájať do praktických denných aktivít.

Zdieľať článok:

Najnovšie články