Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Sex po pôrode

Po pôrode sa udejú zmeny aj v intímnej oblasti oboch partnerov. Prvých šesť týždňov (šestonedelie) sa sex po pôrode neodporúča. Najskôr by ste mali absolvovať gynekologickú kontrolu u vášho gynekológa. Vie posúdiť či ste dostatočne zahojená a môžte mať pohlavný styk alebo vám styk ešte na nejaké obdobie neodporučí.

Šestonedelie – počas tohto obdobia miznú zmeny organizmu súvisiace s tehotenstvom a  pôrodom. Maternica sa sťahuje do svojej pôvodnej veľkosti. Ženy v tomto období krvácajú a z maternice odchádzajú tzv. očistky. Svaly panvového dna a svaly brušnej steny získavajú znova svoju pevnosť. Tieto zmeny ženu vyčerpávajú a  strata krvi môže zapríčiniť anémiu (nedostatok železa).

V organizme ženy je vysoká hladina hormónov, hlavne prolaktínu. Ten znižuje chuť na sex. Nechuť k sexu môže spôsobiť aj prílišná únava, náhla zmena životného štýlu, zmena psychiky a veľa povinností. Tento stav môže trvať niekoľko dní ale aj mesiacov.

Niekedy môžu mať problémy aj muži. Ocitli sa v novej úlohe – čerstvý otecko. Prípadne má obavy z toho, aby pri pohlavnom styku neublížil partnerke. Všetko je to o komunikácii medzi partnermi. Dôležité je aby sa žena k styku nenechala donútiť. Malo by to pre ňu psychické následky, ba až nechuť k sexu.

Pri prvých pohlavných stykoch môžu ženy pociťovať bolesť, hlavne pri vnikaní. Môže to zapríčiniť ešte nezahojená rana po pôrode, hlavne ak vám robili nástrih hrádze. Vo väčšine prípadov to zapríčiňuje suchosť pošvy, čo spôsobujú hormóny vylučované počas dojčenia. Vtedy pomôže lubrikačný gél. Zo začiatku to chce trochu trpezlivosti a pochopenia. Časom sa to určite zlepší a sex si budú partneri vychutnávať ako predtým.

Zdieľať článok:

Najnovšie články