Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Lokálna výroba, prečo ju podporiť?

Nedávno sme zverejnili aj video na tému lokálna výroba, ktoré nájdete TU. No pre tých, ktorí radšej čítajú, prinášame aj článok s pár tipmi a odpoveďami na najčastejšie otázky.

košeľové šaty nosimumenie

Čo je v cene lokálnych produktov?

Najčastejšie riešena téma, pri lokálnej výrobe je jej cena. Niekomu sa produkty zdajú pridrahé a argumentujú to tým, že si ich nemôžu dovoliť. Pravdou je, že za cenou produktu stojí viac ako „šak to len zošijete“, „len nafotíte“.

V prvom rade je v cene materiál.

Materiál je kategória o ktorej sa ťažko rozpráva. Záleží na každom výrobku. Jeho cena sa zvyčajne vždy mení a treba pozerať aj na rôzne odvetvia. V každom prípade, na všetky výrobky potrebujeme nejaký materiál.

Pri lokálnej výrobe sa snažíme hľadieť na to, aby tento materiál bol správne vybraný a aby vyhovoval nám aj zákazníkom. Preto je niekedy jeho cena vyššia, než sa na prvý pohľad zdá.

Následne je zarátaná práca človeka a náklady na výrobu.

Možno sa vám to zdá absurdné, ale ani vy by ste nerobili za 0,50€/hod. Keďže si vážime svoj čas, aj cena za ňho musí byť adekvátna. Každý si môže túto cenu upravovať podľa toho, čo považuje za vhodné.

Náklady na výrobu a opotrebenie strojov, alebo iných pomôcok, ktoré sú používané pri výrobe sa musí zarátať tiež. Zdá sa vám to zbytočné? Nám nie. Ak vám zrazu doslúži váš šiaci stroj, ktorý vás živý a potrebujete investovať hneď v ten deň do nového, zistíte, že táto položka je veľmi dôležitá.

Cena za produktové fotografie, marketing, eshop a podobne.

V dnešnej dobe nerobí nikto nič zadarmo. Ak chcete predávať, musíte mať fotografie, ktoré produkt predajú. V mnohých prípadoch sa ľudia musia obrátiť na fotografov, pretože fotka z Iphonu nestačí.

Marketing, sociálne média, sú kategória do ktorej sa naozaj investuje. V dnešnej dobe veľkej konkurencie a konzumu, je potrebné pretlačiť do predu i menšie značky a lokálne značky. Práve táto oblasť musí používať množstvo reklám, pridávať produkty a fotky aj na sociálne média a samozrejme, komunikovať priamo i nepriamo s potencionálnymi zákazníkmi.

Eshop alebo stránka kde sa rozhodnete predávať, sú taktiež spoplatnené. Či už je to hosting, doména, alebo provízia z predaja. Vždy sú aspekty, ktoré niečo stoja.

(V tomto bode si poviete, že predaj cez FB alebo Instagram je zadarmo. Je to omyl. Potrebujete rovnako marketing, obchodné podmienky a podobné veci, ktoré zaručujú, že nepredávate na čierno)

V každom takomto podnikaní, je potrebné zvládať účtovníctvo, alebo mať účtovníka a robiť ešte mnoho vecí, ktoré na vonok nevidno. Aj to sa odráža v cene výrobku

srdcove ponožky nosimumenie
Srdcové ponožky

Lokálna výroba, prečo ju nakupovať?

Pri nákupe lokálnych produktov, podporujete Slovensko. Podpora našej krajiny, menších i väčších podnikateľov a dôkaz samostatnosti v rôznych sférach je dôvod na kúpu. Každým nákupom potešíte jedného z nás, ktorý sa snažíme poctivo vyrábať pre vás produkty, ktoré budete kupovať s láskou . Je to zároveň podpora pomalého životného štýlu. Bez naháňania sa za konzumom.

Lokálna výroba podporuje aj našu predstavivoť. Mnoho predajcov vám vyrobí produkty na mieru, či doladí podľa vaších predstáv.

Pred pár rokmi, dokázali naše prababky, babky a dokonca v mnohých prípadoch aj rodičia žiť zo Slovenských výrobkov.

Aké výrobky nájdete od lokálnych značiek?

Týchto výrobkov a odvetví je čím ďalej tým viac. Kto hľadá a chce nájsť, tak nájde. Skúste si pozrieť rôzne kozmetiky, ktorých na Slovensku vzniklo hneď niekoľko.

Pozrite si taktiež módu, ktorá sa na Slovensku vytvára. U nás na eshope nájdete odevy na bežné nosenie, ale ak budete hľadať nájdete aj výrobcov topánok, kabátov, siloniek či ponožiek.

Nezabúdajte ani na šperky. Tie síce spadajú do kategórii módy, ale venujem im jeden odstavec. Šperky rôznych tvarov, vzorov a z rôzných materiálov, vyrábajú mnohí šikovní ľudia aj u nás.

Každodenne si môžte v obchodoch všimnúť produkty s nápisom Vyrobené na Slovensku. Toto označenie nájdete na mnohých potravinách.

A ak budete dobre hľadať určite objavíte mnoho zaujímavého ako napríklad: nábytok, doplnky do domácnosti, oznámenia na svadby či oslavy a rôzne obrazy alebo grafiky.

Každodennú inšpiráciu nájdete na našom Instagrame alebo Facebooku

Zdieľať článok:

Najnovšie články