Ako na soplíky u novoredencov?

Detský soplík a odsávanie soplíkov

Soplík u novorodencov je bežná vec. Určite každá mamička spozoruje soplík už u týždňový či dvojtýždňových bábätiek, neznamená to, že dieťatko je choré, nemusíte sa obávať. Ak počujete dýchanie dieťatka, pozorujete, že je v nose hlien, je to naozaj tak! V maternici sa taký hlien nenachádza a akonáhle sa dieťatko narodí, začne dýchať a sliznica začne produkovať hlien. Je to obranný mechanizmus, ktorý zabraňuje preniknutie baktérií, nečistôt, vírusov a iných nežiadúcich organizmov do pľúc, takže hlien je žiadúci. V mnohých pôrodniciach odporúčajú čistiť noštek vatovými tyčinkami, no momentálne sa to neodporúča, jedine ak vidíte zaschnutý hlien, ktorý bráni dýchaniu. Pokiaľ je suchý vzduch v miestnosti, čo sa týka vykurovacej sezóny, je dobré buď zvlhčiť nos alebo zvlhčiť vzduch.

To že má dieťa upchatý nos zistíte tak, že nevie dobre papať. Keď dieťa dobre spí, je spokojné a dobre prijíma potravu nerobte paniku. Ak však upchatý nos je, tým najmenším bábätkám stačí nastriekať morskú vodu alebo fyziologický roztok aby sa nos uvoľnil. Osobitnou kategóriu sú novorodeniatka, ktoré majú súrodenca škôlkara. Tieto deti sú do určitej miery v infekčnom prostredí každý deň.

Dieťa je choré vtedy ak prejavuje celkové známky ochorenia, to znamená že je malátne, má zvýšenú teplotu, nechutí mu jesť, jednoducho je iné. Pokiaľ hlien vyteká stačí ho poutierať a neodporúča sa odsávanie soplíkov, pokiaľ neprekážajú v dýchaní. Prirodzenou reakciou je aj zatekanie hlienu, čo je sprievodný jav nadprodukcie sliznice. Kašľanie je tiež prirodzený reflex a nemusí to vždy znamenať chorobu. Kašľaním sa podobne ako z nosa odstraňujú nečistoty spolu z hlienom, ktoré sú usadené na dýchacích cestách.

Nádcha je však aj diagnóza. Prejavuje sa tak že opuchne sliznica a dieťa má najprv suchý kašeľ s ktorým väčšina mamičiek uteká k doktorovi. Napríklad v noci dieťatko kašle, ráno alebo nasledujúci deň sa sliznica uvoľní a začnú tiecť soplíky a dieťa začne vykašliavať hlien. V tomto prípade môže byť ako sprievodný jav aj zvýšená teplota, pretože zafunguje imunitný systém. Teplotu do 38 stupňov netreba riešiť liekmi, odporúča sa piť len viac tekutín.

Deťom sa v predškolskom veku ešte vyvíja imunita, preto imunológovia tvrdia, že takéto dieťa má „nárok“ dostať do roka cca 10 ľahkých respiračných ochorení. Ľahký respiračný infekt prejde do dvoch týždňov spontánne. Ak máte predškoláka, ktorý okrem soplíkov nejaví žiadne známky choroby, nie je dôvod vyraďovať ho z kolektívu. Pokiaľ je unavené, malátne a javí známky choroby mal by byť z kolektívu vyčlenený na dobu kým sa neuzdraví.

Zdieľať článok:

Najnovšie články