Veľká noc 2020 tento rok pripadá na obdobie od 9.4. do 14.4.2020. Veľkonočné prázdniny sú vhodné na rôzne výlety a relaxačné pobyty, ale dajú sa využiť i na rôzne aktivity spojené s poznávaním veľkonočných tradícií. Ktoré zvyky by ste mali s deťmi rozhodne vyskúšať?
Pletenie korbáča
Pletenie korbáča bezpochybne patrí ku veľkonočnej tradícii, ktorá sa týka najmä chlapcov, i keď podľa nových zvyklostí dievčatá chodia s korbáčom na druhý deň, aby nezostali skrátka. Upliesť korbáč nie je celkom jednoduchá záležitosť a pokiaľ nemáte v rodine šikovného ocka či deduška, ktorý by túto činnosť vaše detičky naučil, nezúfajte, na internete nájdete množstvo použiteľných návodov a videí. Dôležité je zaobstarať mladá a ohybné vŕbové prútiky v takej dĺžke v akej veľkosti chcete korbáč vyrobiť. Potom už len postupujte podľa návodu.
Vyfukovanie a maľovanie kraslíc
Kto z nás by si z detstva nepamätal na vyfukovanie vajíčok a následné vyrábané kraslíc s mamičkou či s babičkou. Tradície maľovania a zdobenia vajíčok sa zachovali dodnes. Zdobiť kraslice a vajíčka môžete na rôzne spôsoby a rôznymi technikami. Kraslice sa môžu celé nafarbiť na rôzne pestré farby a následne je možné na ne maľovať pomocou šablón, kresliť, lepiť, zdobiť pomocou nitiek či inak vytvárať zaujímavé zdobenie. Pokiaľ neovládate ani jednu techniku, podobne ako pri korbáčoch môžete podrobné návody vo forme blogov či videí nájsť na webe. Kraslicami môžete potom vyzdobiť celý váš príbytok. Pokojne ich môžete zavesiť na vetvičky bahniatok, ktoré si dáte na do vázy na stôl alebo ich môžete použiť ako základ pre veľkonočné ikebany či vence, ktoré si zavesíte na vchodové dvere.
Zdobenie varených vajíčok
Jednou z možno menej známych zvyklostí je ponúknuť šibačom okrem pálenky aj varené vajíčka. Ak nechcete vajíčka iba nafarbiť, napríklad farbami na to určenými alebo cibuľovým nálevom, môžete na ne poukladať a pripevniť rôzne lístky, rastlinky alebo konáriky a tak ich zafarbiť. Na vajíčkach sa tak vytvoria rôzne zaujímavé ornamenty a nemusíte ich viac zdobiť.
Vyzdobte si byt či dom
Ako sme už spomínali veľkonočná výzdoba obydlia patrí medzi tradičné veľkonočné zvyky a tradície. Do váz si umiestnite živé bahniatka alebo zlatý dážď a pokojne dozdobte povešanými kraslicami. Ak máte viac času, vyrobte s deťmi ikebanu na stôl, dajte do nej nielen živé, ale aj umelé kvety.
Zasaďte si žeruchu, ktorá je pre jar a Veľkú noc typická. Ak nemáte doma hlinu nevadí. Do pohára stačí dať 4 dni pred Veľkou nocou vatu a vysypte na ňu semiačka žeruchy. Pohár alebo misku umiestnite na teplé miesto. Deti nechajte pravidelne vatu polievať a krásnu jarnú ozdobu máte hotovú.
Deti môžu vyrobiť rôzne verzie zajačikov či kuriatok z papiera alebo plastelíny. Nápadom sa medze nekladú.
Pokiaľ ešte stále neviete ako budete tráviť Veľkú noc, veríme, že naše nápady vám aspoň trocha do začiatku pomohli a že s deťmi vyrobíte tie najkrajšie veľkonočné symboly.