Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Jarné výlety do prírody s deťmi do 5 rokov

Hoci súčasná situácia velí skôr zostať doma ako sa pohybovať po vonku, je nutné uznať, že človek ku zdraviu potrebuje pohyb a čerstvý vzduch a rovnako tak aj naše deti. Ak teda s deťmi plánujete aspoň na krátku prechádzku, vezmite ich niekam, kde je minimálny pohyb ľudí, ale dostatok slniečka, a teda do prírody.

Pokiaľ chcete s deťmi vyraziť niekam do prírody, prinášame niekoľko tipov na rôzne výlety, ktoré rozhodne zvládnu aj deti vo veku do 5 rokov a ešte sa pri tom aj zabavia.

Zber liečivých byliniek

Môže sa zdať, že zber liečivých byliniek nepatrí medzi plnohodnotné výlety, ale nie je tomu ani zďaleka tak. Skúste dať 5 ročnému dieťaťu do ruky košík a povedať mu, ktoré kvetinky či rastlinku má zberať. Budete sami prekvapení ako dlho dokáže táto činnosť deti zabaviť. V súčasnosti je sezóna medvedieho cesnaku, ktorý je skvelým pomocníkom pri budovaní imunitného systému a to nielen u detí, tak prečo si neurobiť výlet práve do lesa na zber cesnaku? Zároveň začína kvitnúť pľúcnik lekársky a kde tu už vykukujú i prvosienky.

dieta-s-kvetmi

Les

Les je magické miesto, kde okrem pokoja a spevu vtákov môžete načerpať potrebnú energiu. Les pôsobí ako balzam na dušu a zároveň má v sebe čosi magické. Deťom vysvetlite, že v lese nesmú robiť zbytočný hluk a ak budú dostatočne potichu, môžu počuť spievať vtáčiky alebo vidieť veveričku na strome či zajačika v tráve. Kto uvidí najviac zvieratiek?

Z príjemnej prechádzky lesom si môžete pokojne priniesť množstvo konárikov, rastliniek či iných úlovkov, z ktorých môžete s deťmi urobiť krásne jarné ozdoby do bytu či domu.

Vodné plochy

Na jar všetko ožíva, všade vzniká nový život. Rovnako tomu je aj v rôznych priehradách a potokoch. Pokiaľ neviete kam by ste svoje dieťa vzali, aby ste mu dopriali kvalitný zážitok, vezmite ho trebárs sledovať kačky na potoku alebo rybky v priehrade. Samozrejme všetko treba robiť s rozumom a dávať na deti pozor aby vám do vody nespadli. Takéto pozorovanie vodného vtáctva alebo vodnej hladiny bude deti baviť aj niekoľko hodín. Popri vode môžete nájsť aj krásne kamienky, ktoré si môžete doma pekne ozdobiť a namaľovať.

dieta-pri-vode

Tento variant samozrejme odporúčame až po uplynutí terajšej situácie, ale aj tak ho spomenieme.

Deti milujú rozprávky o kráľoch a kráľovnách a udatných rytieroch či princeznách. Tak prečo im neukázať ako také hrady v skutočnosti vyzerali? Hoci prístupy na niektoré hrady a zrúcaniny môžu vyzerať pre deti príliš náročne, na Slovensku sa nachádza množstvo rôznych hradov a zámkov, ktoré majú parkovisko takmer pri bráne, a tak sa na výlet na hrad môžete pokojne vybrať aj s malými deťmi. Ak si nie ste istí, rozhodne si na internete najskôr overte náročnosť chodníka, ktorý k pamiatke vedie a tiež či je prístupný verejnosti.

Počasie vonku nasvedčuje tomu, že pomaly prichádza jar. Teplé slnečné lúče nás lákajú von. Preto buďme zodpovední a na krátke prechádzky s deťmi si vyjdime niekam do prírody na miesta, kde sa pohybuje iba málo ľudí alebo nikto.

 

Napíšte nám do komentára ako Vy trávite voľný čas s deťmi 🙂

 

Zdieľať článok:

Najnovšie články