Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Košický umelec Jozef skrášlil činžiak na nepoznanie

Košický umelec Jozef skrášlil činžiak na nepoznanie: Z počmáranej steny umelecké dielo

Nevzhľadný kúsok budovy premenil na miesto, ktoré chodia obzerať všetci! Košický grafiťák Dodi Grint, vlastným menom Jozef Ripko (29), prejavil svoje umenie na stene činžiaka, kde býva.

Fasádu totiž spotvorili neznámi sprejeri a jej očistenie by bolo nielen finančne nákladné, ale aj dočasné. Ripko popustil uzdu fantázii a výsledkom je Dvojtvárna žena s mačkou.

Košický umelec zo sídliska Dargovských hrdinov Novému Času prezradil, že jeho štýl sa volá plastik v 3D graffiti. „Namaľoval som ženu, ktorú odfotil jeden známy kanadský fotograf. Po dohode s ním padol návrh portrét niekde nasprejovať. Dal som tomu názov Dvojtvárna žena, ktorá je vo svadobnej čipke a ako kontrast pribudla čierna mačka. Ženy sú totiž niekedy ako mačky – nežné, ale prefíkané…

V pozadí sú čičmianske ľudové vzory lásky vyskladané do kompozície prepychových značiek,“ uviedol grafiťák, ktorý sa nevydržal pozerať na počmáranú fasádu bytovky. Sprejovanie trvalo štyri dni, použil zhruba 50 odtieňov a na materiál mu v podstate prispelo spoločenstvo činžiaka, ktoré graffiti odsúhlasilo. Už prvé ohlasy sú len pozítivne. A čo má najradšej? „Najviac sa mi páčia portréty žien a zvieratá,“ uviedol umelec. Pyšný je aj na ďalší vklad v bratislavskom štúdiu Majka Spirita, či práce na festivale v dánskom Roskilde. Začal už sprejmi maľovať aj obrazy – jeden visí v Prahe a fotili sa pri ňom Jaromír Jágr i Rytmus! Graffiti má však momentálne len ako remeselnú prácu, jeho snom je však venovať sa tomu naplno.

Napadli nás chuligáni.

Košičana prednedávnom pozvali do Kosova na legálnu akciu grafi ťákov. Cestou späť sa s partiou ocitli v Mostare, kde zastavili na benzínke. Tam si ich podľa Jozefa pomýlili s futbalovými fanúšikmi, za mestom mu skrížili cestu chuligáni a do požičaného auta im hádzali kamene. „Schytalo to čelné sklo, strecha, zadné okno aj dvere,“ povedal.

Umiestnenie: Košice, sídlisko Dargovských hrdinov

Výška:2,5m

Šírka: 12 m

Dĺžka práce: 4 dni

Počet odtieňov: 50

Zdieľať článok:

Najnovšie články
Mohlo by vás zaujímať