Kedy začať prikmrovať bábätko?
Často sa hovorí o tom, že dojčené bábätko stačí prikrmovať až od šiesteho mesiaca. Toto už dávno neplatí! Najideálnejšie je začať medzi 17-nastym až 20-tym týždňom. Nemajte obavy každý pediater vás informuje kedy je pre vaše dieťatko potrebné z fyziologického hľadiska zaradiť nemliečnu stravu. Neodporúča sa začať ovocím, pretože je sladšie a deti potom zvyknú odmietať zeleninu. Základné 4 druhy potravín z ktorými treba začať sú: tekvica, mrkva, zemiak a brokolica. Jedlo sa pripravuje na pare alebo uvarené vo vode. Nemusíme asi ani hovoriť, že netreba soliť. Treba mať trpezlivosť a začať len po lyžičkách jeden alebo dva dni a potom dokŕmiť mliekom.
Keď dieťatko stoleruje tieto základné 4 potraviny pridávame hydinové mäso, najlepšie domáce a žĺtok. Každú novú potravinu zaraďujeme z odstupom minimálne dvoch dní aby si dieťatko na ňu zvyklo.
Je vedecky dokázané, že ak má dieťa v priebehu týchto pár týždňov v strave aj lepok, je nižšie percento výskytu celiakie a cukrovky v dospelosti. Lepok sa do stravy môže dostať v podobe cestoviny alebo pečiva.
Príkmy u bábätka
Keď dieťatko toleruje základné potraviny pridávame do stravy ovocie. Najlepšie je ovocie z regiónu. Hovoríme o jablku, hruške, banánoch alebo kaki (už sa pestuje aj u nás). Ovocie je ako druhá nemliečna strava.
Po plnej dávke nemliečnej stravy (t. j. dieťatko sa nasýti bez dokojenia) sa neodporúča zapíjať mliekom, pretože mlieko sťažuje vstrebávanie vitamínov. Je vhodná čistá prevarená voda. Ak by ju dieťa odmietalo, treba skúšať znova a znova kým si na ňu nezvykne. V budúcnosti to iste oceníte. Do siedmeho mesiaca by mali stačiť 2 „chody“.
Po siedmom mesiaci jednu zložku príkrmu rozpučíme a ostatné rozmixujeme. Je vhodné, priam žiadúce doplniť do stravy tuk, pretože sa dojčí menej, napríklad kvapkou olivového oleja. Do roka sa vôbec neodporúčajú napríklad orechy, med, zeler, fazuľa, cícer.