A už ste takmer na konci, teraz vás čakajú posledné mesiace tehotenstva, kedy budete netrpezlivo a z obavami čakať na deň D. Máte strach, že si nevšimnete, že už začala pôrodná činnosť? Nemajte obavy určite to zbadáte včas. Stres neprospieva ani vám a ani dieťatku. Obavy alebo strach s pôrodu prepadnú takmer každú ženu, je to úplne normálna vec. No tesne po pôrode zabudnete na všetku bolesť, ktorú ste prežili a jediné čo budete chcieť je vykričať do celého sveta, že už ste matkou a máte to najkrajšie dieťa na svete.
Ale teraz sa vráťme späť k tomu čo sa s vami deje práve teraz. Dieťatko vo vašom lone má na začiatku tretieho trimestra približne 35 cm a 850 g, ak si to neviete predstaviť, tak si predstavte stredne veľký karfiol. Je prirodzené, že s tým ako sa blíži pôrod budete nervóznejšia a netrpezlivejšia. Vaše hormóny budú hrať opäť hlavnú úlohu vo vašom správaní v každodennom živote. Budete sa musieť popasovať zo zmenami nálad a pripraviť na to aj vaše okolie.
Vaše telo sa pripravuje na pôrod, takže s pŕs vám môže začať vytekať kolostrum, je to látka, ktorá je „predchodca“ materského mlieka a obsahuje najvýživnejšie látky pre novorodenca. V tomto období dieťatko rastie najviac, takže aj priberanie môže byť intenzívnejšie. Nezabúdajte na vyživovanie pokožky. S rastúcim bruškom príde aj nepohodlnejšie spanie, preto si doprajte viac vankúšov a podkladajte si ich tak aby vás to nikde netlačilo a bolo vám dobre. Dieťatko sa na začiatku trimestra bude viac pohybovať ale ku koncu tehotenstva to bude čoraz menej, lebo bude mať málo miesta. Aj vás bude všetko tlačiť a omínať.
Maternica sa intenzívne pripravuje na jej dôležitú úlohu na pôrod. Poslíčkovia alebo inak Braxton-Hicksove kontrakcie sú dôvod prečo niektoré ženy idú do pôrodnice aj viac krát. Je to jednoducho nácvik maternice pred veľkým finále, tiež tieto sťahy pomáhajú zmäkčiť a skrátiť krčok maternice. Ak sa tieto sťahy objavia a stvrdne vám bruško, skúste zmeniť činnosť, ktorú práve robíte, mali by prestať.
Vyšetrení v tomto trimestri vás čaká viac, už len poradne u vášho gynekológa sú oveľa častejšie. Je veľmi dôležité merať dĺžku, pevnosť a polohu krčka maternice, pre prípadný predčasný pôrod. Tak ako v prvom a druhom trimestri aj teraz absolvujete ultrazvukové vyšetrenie, teraz však bude gynekológ zisťovať a pozorovať viac vecí ako napríklad polohu plodu, množstvo plodovej vody, polohu placenty, rýchlosť prietoku krvi v pupočníku a okrem iného samozrejme aj veľkosť a váhu dieťatka. Ďalšie vyšetrenie, ktoré musíte absolvovať je test na prítomnosť streptokoka, ktorý by sa pri pôrode mohol preniesť na dieťatko. Ak sa prítomnosť potvrdí, lekár vám okamžite nasadí liečbu aby sa ho podarilo zlikvidovať do pôrodu. Tiež vám opäť zoberú krv na zistenie iných ochorení ako napríklad syfilisu alebo žltačky. Od 37. týždňa budete absolvovať aj „pásy“ je to CTG záznam, ktorý sleduje pohyby a srdiečko vášho drobca a sťahy maternice, prípadne falošné alebo pravé kontrakcie.
Sledujte svoje telo, vy najlepšie viete kedy sa deje niečo nezvyčajné. Pokiaľ máte strach a obavy nebojte sa lekára navštíviť aj viac krát za týždeň, ak sa vám to zdá ako potrebné. Je lepšie prísť viac krát zbytočne ako raz neskoro.