Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Druhý trimester tehotenstva

Už ste zvládli prvú tretinu tehotenstva, gratulujem, to najrizikovejšie obdobie máte za sebou. Teraz príde tá krajšia časť tehotenstva. Obavy z  pôrodu vás ešte nemusia trápiť ešte je to ďaleko a  nevoľnosti a  nepríjemnosti by mali vymiznúť. Bruško sa vám začína pekne guľatieť, a  pomaly už bude cítiť pohyby vášho drobca. V  tomto trimestri sa dokonca dozviete pohlavie a  okrem týchto príjemných vecí vás čaká aj pár ďalších vyšetrení.

Druhý trimester trvá od 14 týždňa po 26 týždeň. Vaše bábätko má už vyvinuté všetky dôležité orgány a  do konca tehotenstva už budú len „zrieť“. Dieťatko má už okolo 8-9 cm a  50 g, teda je veľké asi ako nektárinka. Opäť zdôrazňujem, každé dieťatko je individuálne a  nemajte strach ak má menej alebo viac. Na konci trimestra podrastie na približne 35 cm a  750 g. Dieťatko značne narastie takže ruka v  ruke ide pravidelné mesačné priberanie. Dbajte aj na starostlivosť o  pokožku. Z  narastajúcim bruškom sa napína koža a  môžu sa objaviť strie.

Niečo okolo 19 týždňa (niekedy skôr, niekedy neskôr), môžete cítiť jemné mravčenie alebo bublinky. Sú to pohyby. Vaše bábätko už počuje čo sa deje vonku takže sa mu často prihovárajte aby poznalo váš hlas. Dokonca si už dokáže cucať palček.

Vaše telo si už zvyklo na iný stav a  preto sa postupne vyrovnalo z  novou situáciou, preto si užívajte každý deň tohto obdobia. Veľmi prospešný pohyb je prechádzka. Hýbte sa kým ešte môžete ale počúvajte aj svoje telo, keď sa cítite moc unavená alebo vám niečo nerobí dobre, jednoducho s  tým prestaňte. Nech je to čokoľvek, nestojí to za ohrozenie zdravia vás a  ani dieťatka. Môžete začať pociťovať jemné sťahy maternice v  podobe sťahovania bruška. To sa telo začína pripravovať na pôrod, sú to poslíčkovia. Poslíčkovia sa môžu objaviť kedykoľvek cez deň a  nemali by byť bolestivé.

V  tomto trimestri vás čakajú viaceré vyšetrenia. Okrem pravidelných poradní, kde sa kontroluje tlak, moč, váha a  krčok maternice, sa v  16- tom týždni robí tripple test, ktorým sa zisťujú vrodené vývojové vady. Samozrejme, ak vám predstava, že bude výsledok pozitívny, nedáva spávať, môžete odmietnuť. Podobne ako v  prvom trimestri sa robí podrobné vyšetrenie ultrazvukom. Mali by ste absolvovať aj glukózotolerančný test na zistenie tehotenskej cukrovky.
Urobte si radosť aj maličkosťou. Napríklad si nakúpte prvé oblečenie pre dieťatko a  nezabudnite sa aj vy potešiť niečím novým, koniec koncov váš šatník potrebuje väčšie kúsky ako predtým.

Aké bolo to vaše tehotenstvo? Podeľte sa o vaše skúsenosti.

Zdieľať článok:

Najnovšie články