Prerezávanie zúbkov

Väčšina bábätiek sa rodí bezzubá, česť výnimkám ako bol napr. Napoleon s jedným zubom v ústach. Prerezávanie prvých mliečnych zúbkov začína okolo šiesteho mesiaca po narodení dieťatka. Niekedy rastú zúbky celkom nenápadne a ani si to nevšimneme. O to väčšia radosť je z ich objavenia.
Mliečny chrup sa vyvinul v ďasnách dieťaťa v zubných lôžkach už pred pôrodom a postupne sa dostáva až na povrch ďasien.

V čelusti a sánke sú už aj zárodky trvalého chrupu. Mliečne zúbky sú len dočasné, nahradia ich dospelé. Napriek tomu majú dôležitú úlohu pri žuvaní, vyslovovaní ale ovplyvňujú aj vývoj čelusti a postavenie stálych zubov. Preto je potrebné starať sa o ne a dbať na ústnu hygienu. Malým deťom môžme ich prvé drobné zúbky utierať aj gázou pri kúpaní a neskôr ich vhodnými zubnými kefkami a pastami dobre umývať. Dôležité je aby rodičia naučili svoje ratolesti správne a pravidelne umývať zúbky.

Rast zúbkov u detí má väčšinou rovnaký priebeh. Prvé sa ukážu rezáky (jednotky) v dolnej čelusti okolo 6. mesiaca, rezáky (jednotky) v hornej čelusti medzi 6. – 8. mesiacom. Druhé rezáky (dvojky) v dolnej čelusti v 7. mesiaci a v hornej čelusti v 9. mesiaci. Prvé stoličky (štvorky) v hornej aj dolnej čelusti medzi 12. – 16. mesiacom, druhé stoličky (päťky) medzi 20. – 30. mesiacom. Očné zuby (trojky) sa prerezávajú medzi 16. – 20. mesiacom. Okolo tretieho roku sú dočasné zuby už kompletne prerezané. Trojročné dieťa má 20 dočasných (mliečnych) zubov.

Ako rastú zuby, bábätká môžu pociťovať bolesť, plačú, majú červené líčka či zadoček, môžu mať mäkšiu stolicu. Akonáhle sa zúbok prereže, nastáva úľava. Teplota zo zubov býva častou súčasťou tohto náročného obdobia. Výnimočnou nie je ani horúčka u detí v tomto období.
Príznakom bolesti zúbkov je aj kričanie detí a šúchanie pästičkou v ústach. Pomôžeme im podaním hrkálky, do ktorej môžu zahryznúť alebo krúžok na hryzenie. Ak to nepomáha, potierame bolestivé ďasná špeciálnym zubným gélom. Prípadne podávame liek proti bolesti primeraný veku a váhe dieťatka.

Dieťa má mať dostatok materinského alebo sušeného mlieka, ktoré obsahuje vápnik a fosfor – dôležité súčasti tvorby kostí a zubov. Okrem minerálnych látok zdravý chrup a ďasná potrebujú vitamíny A, C, D. Vhodnou a primerane zloženou stravou nielenže udržujete zdravý mliečny chrup, ale pripravujete aj zdravý trvalý chrup. Počas tohto obdobia prerezávania zubov u detí treba zostať trpezlivý, empatický a čo najviac pomôcť deťom aby prežili toto bolestivé obdobie čo najľahšie.

Zdieľať článok:

Najnovšie články