Čo všetko si pripraviť do pôrodnice?

Čo si zabaliť do pôrodnice?

Ponúkam Vám niekoľko tipov a  rád ako si uľahčiť život v  pôrodnici. Budúce mamičky často netušia čo všetko ich v  pôrodnici čaká. Týka sa to hlavne prvorodičiek. Ak   máte vo svojom okolí kamarátky, ktoré už absolvovali pôrod je to pre vás výhra. Pre tie ostatné budúce mamičky zhrniem tie najdôležitejšie veci, ktoré vám pomôžu. Aj keď vám možno u  vášho gynekológa sestrička povie čo si máte so sebou zobrať, je to väčšinou zoznam toho najnutnejšieho ako je oblečenie, župan a  pod. Okrem iného budú od vás v  pôrodnici pýtať aj sobášny list ak ste vydatá. Je to kvôli tomu, aby použili údaje o  rodičoch a  nahlásili na úrady novonarodené dieťa. Na základe týchto údajov vám potom vystavia aj rodný list dieťaťa. Nezabudnite si ho pribaliť a  samozrejme kartičku poistenca, tehotenskú knižku.

Z  oblečenia vám treba pyžamo, resp. nočnú košeľu. Odporúčam staršiu, ktorú použijete pri pôrode. Zvyšné nočné košele budete potrebovať, z dôvodu popôrodného špinenia a  potenia sa, keďže hormóny budú pracovať na plné obrátky. V  izbách býva dosť teplo kvôli bábätkám. Najlepšia nočná košeľa je na gombíky v  hornej časti určená pre dojčiace matky. Existuje množstvo variánt, treba si vybrať takú, ktorá vám bude vyhovovať.

Župan budete používať hlavne vtedy, keď sa budete chodiť stravovať, pri návštevách či prechádzaní sa po oddeleniach. Samozrejmosťou sú hygienické potreby – toaletný papier, zubná pasta, kefka, hrebeň, mydlo, šľapky do sprchy, menší uterák a  zopár osušiek. Tie sa budú tiež špiniť ako aj nočné košele.

Dôležité je aby ste si so sebou zobrali pôrodné vložky, ktoré kúpite v  lekárni. Nie sú drahé a  na tých pár dní v  nemocnici by vám mohli vystačiť dve balenia. Tak isto si v  lekárni kúpte aj jednorázové nohavičky. Sú naťahovacie, vzdušné a  pri zašpinení sa dajú ľahko aj v  rukách preprať a  môžete ich opakovane používať.

Budúce mamičky netreba zabúdať aj na bradavky. Zoberte si so sebou aj ošetrujúci krém na bradavky. Väčšina matiek chce svoje deti kojiť aj napriek tomu, že dojčenie je pre bradavky nesmierne namáhavé a  môže spôsobiť veľkú citlivosť. Najlepšie ošetrujúce krémy sú tie, ktoré neobsahujú farbivá a  konzervačné látky. Preto krém nie je potrebné odstraňovať počas dojčenia a bude chrániť bradavky pred vysušovaním a  praskaním. Najlepšie sú s  lanolínom alebo nechtíkom, ktorý má protizápalový účinok a  podporuje hojenie rán.

Existujú aj rôzne náplaste napustené hojivým gélom. Sú výborné aj keď trochu drahé. Milé mamičky urobte si prieskum trhu, pretože existuje množstvo krémov a  za rôzne ceny. Niektoré z  nich sú dosť drahé (15-30 eur), ale verte, dajú sa kúpiť aj dobré za primeranú cenu (7 eur). Ale bez krému alebo náplaste určite do pôrodnice nechoďte.

Odporúčam aj silikónové klobúčiky na bradavky. Tie chránia bradavky pred podráždením a  zničením. Sú veľkou pomocou aj vtedy, ak majú mamičky väčšie prsia a  bradavka spolu s  celým dvorcom sa nezmestí dieťatku do ústočiek. Je to veľmi dobrá vec. Existujú veľkosti S, M, L a  dajú sa kúpiť v  lekárňach za rôzne ceny. Balenie obsahuje dva kusy a  obal. Takže znova mamičky, popýtajte sa v  lekárňach na ceny. Pohybujú sa od cca 5 eur do 12 eur.

Pribaľte si aj vložky do podprsenky, ktoré sa dajú kúpiť aj bežne v  obchode. Pomáhajú chrániť podprsenku pred zašpinením od krému na bradavky a od vytekajúceho mlieka. Ono sa to možno nezdá, ale aj trochu vytekajúceho mlieka vám vie celkom slušne zamočiť nočnú košeľu. Ceny za takéto vložky sú v  lekárni o  dosť drahšie ako v  obchode.

Nezabudnite na odsávačku mlieka. Možno sa vám prvý deň dva nebude zdať, že ju budete potrebovať. Je to ale omyl. Na začiatku sú prsia mierne zväčšené, pretože obsahujú mledzivo, ktoré je veľmi dôležité pre bábätko. Tým, že sa detičky prikladajú k  prsníkom, spúšťa sa laktácia. Prsníky sa začnú potom nalievať a  zväčšia svoj objem. Sú také plné, že bolia a  sú tvrdé ako „skala“. Je to dosť bolestivé a  bábätko často nemôže taký prsník strčiť ani do ústočiek. Odsatie mlieka je jediná možnosť ako si uľaviť či už pomocou odsávačky alebo ručného stláčania prsníka. Pri tom si ho môžete aj jemne masírovať. Pocítite veľkú úľavu. Predchádzate tým aj zápalom prsníkov.

Do pôrodu ste nemohli ležať na bruchu kvôli bábätku, potom nebudete môcť pár dní ležať na bruchu kvôli naliatym prsiam. Začiatky sú náročné ale časom sa to všetko pekne upraví. Hlavne keď bábätká začnú pravidelne piť. Treba byť len trpezlivé aj keď je to niekedy veľmi ťažké. Majte pri sebe dostatok vody, pretože vás bude smädiť. Dojčenie je vyčerpávajúce a  po ňom budete pociťovať smäd.

Čo zabaliť do pôrodnice pre bábätko?

Niečo pre bábätká – budete potrebovať jednorázové plienky pre novorodencov (newborn). V  nemocnici zvyknú dávať každý deň cca 3 ks na deň zo svojich zásob. Tiež vám dieťatko po pôrode oblečú do ich oblečenia a  perinky. Vy si bábätko môžete potom prezliecť do vášho, čo ste si doniesli z  domu. Stačí vám zobrať len zopár kúskov. V  perinke mávajú zvyčajne len košieľku, plienku a  ponožky. Spodná časť telíčka je zabalená do bavlnenej plienky.

Potrebujú aj krém na zadoček aby sa im nezaparil. Pri každom prebalovaní sa musí zadoček natierať. Cumlík je na vašom uvážení či si ho zoberiete. Niektoré deti ho nechcú, iné ho majú radi od prvého dňa. Je veľa názorov ohľadom dávania cumlíkov a  fľašiek novorodencom. Ak už chcete používať cumlík, treba vybrať správny – ortodonický a  správnu veľkosť (podľa mesiacov).

Nebojte sa mamičky, ochotne vám poradia aj detské sestričky na oddelení. Ostatné už pôjde samo. Vaša intuícia vás nesklame.

Ak máte dojem že ešte niečo chýba, napíšte to čitateľkám do komentárov nižšie.

Zdieľať článok:

Najnovšie články