Horúčka u detí

Ako znížiť horúčku u detí?

So zvýšenou teplotou alebo horúčkou u svojho dieťaťa sa určite skôr či neskôr stretnete. Zvýšená teplota býva sprievodným javom rôznych ochorení. Organizmus sa tým bráni proti injekciám. Telo si aktivuje svoje vlastné imunitné reakcie, preto teplotu do 38°C nezrážame.

Priemerná telesná teplota sa pohybuje v  rozmedzí od 36,5°C do 37°C. Mierne zvýšená teplota sa pohybuje medzi 37°C – 38°C. Ľahká horúčka je od 38°C do 39°C a  o  vysokej horúčke hovoríme vtedy, keď teplota presiahne 39°C.
Pri mierne zvýšenej teplote nepodávame lieky ale dbáme na dostatočný príjem tekutín a  sledujeme jej vývoj.
Pri ľahkej horúčke podávame lieky na zníženie teploty, ktoré obsahujú paracetamol. Niektoré obsahujú aj analgetický (protibolestivý) účinok. Majú rôzne formy – tabletky, sirup, čapíky. Pri dávkovaní liekov dávame pozor aby sme nepresiahli dennú dávku. Pozorne si prečítajte príbalový leták. Liek musí byť prispôsobený veku dieťaťa a  podávame ho každých 6 alebo 8 hodín.

Ak teplota neklesne pod 39°C v  priebehu 2-3 hodín, môžeme podať ibuprofenový prípravok pre daný vek dieťaťa. Pri takýchto vysokých teplotách môžeme oba preparáty striedať. Dáme najskôr paracetamolový a  o 3 hodiny ibuprofenový. Ak lieky na zníženie teploty nezaberajú, dieťaťu dávame zábal. Dieťa musí byť dobre zavodnené, aby sa predišlo dehydratácii a  sledujeme močenie. Ak dieťa nemočí, znamená to, že je dehydrované. Nesmie mať suché sliznice úst, studené bledé alebo namodralé prsty na rukách a  nohách. Vtedy dieťa potrebuje tekutiny a nie zábal.
Zábal sa zásadne robí na celé a  nahé telo. Použiť môžte posteľnú plachtu alebo uterák. Namočíte ju do vlažnej vody a  vyžmýkate aby z  nej nekvapkalo. Dieťa postupne balíme do plachty aby si zvyklo na chlad. Keď bude dieťa celé zabalené, zabalíme ho ešte jednou suchou plachtou. Nezakrývame perinou alebo paplónom!!! V  takom prípade by sa zo studeného zábalu stal horúci. Zábal opakujeme podľa potreby. Plachtu vymeníme vo chvíli, keď je „zohriata“.
Sprcha má rovnaký účinok, len je to pre deti viac stresujúcejšie. Používajte vlažnú vodu, nie studenú.

Miestnosť, v ktorej dieťa leží musí byť aj dobre vetraná. Neprekúrená a dieťa prikrývame len ľahko, aby sa neprehrialo. Dieťa nenútime do jedla a obliekame mu len ľahké pyžamko. V noci kontrolujte teplotu dieťaťa.
Febrilné kŕče (kŕče z  horúčky) – prejavujú sa ako zášklby všetkých končatín. Môže ich sprevádzať aj porucha vedomia. Najčastejšie postihujú deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov. Dieťaťu pomôžeme uvoľnením dýchacích ciest. Uložíme ho na mäkkú podložku na bok, použijeme čapík proti teplote alebo zábal. Záchvat väčšinou sám spontánne odznie. Ak by ste si nevedeli dať rady alebo záchvaty by neprestávali, kontaktujte lekára.

Ako merať horúčku u bábätka?

Teplotu meriame u  najmenších deťoch v  konečníku. Tam je teplota ale o  pol stupňa vyššia. Čiže ak je teplota v  konečníku napr. 38°C, skutočná teplota je 37,5°C. Inak sa teplota bežne meria lekárskym alebo digitálnym teplomerom v  podpazuší. Modernejšími teplomermi odmeriate teplotu aj priložením teplomera k  čelu, v uchu.

Zdieľať článok:

Najnovšie články