Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Prvý trimester tehotenstva

Začalo sa výnimočné obdobie vo vašom živote. O  9 mesiacov sa zmení váš život a  to od základov. Nebude to ľahké, vždy všetko zvládnuť s  úsmevom, ale ak prijmete veci také aké sú, budú sa vám ľahšie zvládať aj ťažkosti. Vaša rodina ešte asi ani netuší o  vašom malom tajomstve, preto si dajte záležať na tom ako to všetkým oznámite. Či už kúpite nejaké detské topánočky alebo čiapočku.

Prvý trimester trvá do 14-násteho týždňa tehotenstva. Chcete byť na všetko pripravená? Pamätajte však na to, že vaše telo je jedinečné a  nemusí sa všetko diať podľa učebnice. V  tomto období ešte nemusíte vôbec nič pribrať, dokonca ak máte ranné nevoľnosti alebo zvraciate, môžete aj čo to schudnúť. Ranné nevoľnosti zvyknú po prvom trimestri vymiznúť. Až ku koncu tohto obdobia môžete na vašom tele spozorovať, že sa trochu guľatíte v  oblasti bokov a  pásu. Ak ste niečo aj pribrali nemajte strach je to individuálne. Priemerný prírastok váhy počas tehotenstva sa pohybuje okolo 12 kg.

Zmeny ktoré sa vo vašom tele odohrávajú sú neskutočné a  nikdy predtým ste také niečo nezažila. Za všetko môžu vaše hormóny. Už v  prvých dňoch môžete zbadať, že sa vám menia prsia, sú citlivejšie a  postupne sa zväčšujú. Začína sa zväčšovať aj maternica a tlačí na močový mechúr, čo ma za následok časté chodenie na záchod.

Ak máte pocit, že musíte jesť za dvoch, rýchlo sa tohto pocitu zbavte. Jediné, čo sa dá s  tejto vety odvodiť je, že musíte jesť dva krát tak zdravšie. Ak vám býva nevoľno, jedzte po menších dávkach a  pravidelnejšie a  pite veľa tekutín. Dávajte však pozor na bylinkové čaje, kávu a  v  žiadnom prípade alkohol. Tiež zvážte užívanie vitamínov, ktoré sú v  tehotenstve odporúčané a všetko prekonzultujte s  gynekológom. Najviac preferovaná a  potrebná je kyselina listový, ktorú si môžete pridať aj formou pestrej stravy, nielen v  tabletách.

Hormóny estrogén a  progesteron vám môžu pridať na zmene nálad a  nervozite. Môžu vás vytočiť veci, ktoré vám boli prvej ľahostajné a  rozčúliť sa aj na maličkostiach. V  takéto momenty by vás malo brať vaše okolie z  nadhľadom, vy predsa za to nemôžete. V  takýchto prípadoch vám môže pomôcť odpočinok. Môžete sa cítiť viac unavená a  vyčerpaná. Kľudne si pospite aj počas dňa, ak vám to vaša situácia dovolí. Nezabúdajte aj na pobyt na čerstvom vzduchu a  prechádzky.

Počas prvého trimestra vás čaká návšteva gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a  vyhotoví tehotenskú knižku, kde bude zapísané všetko dôležité o  vašom tehotenstve. Nezabudnite ju všade nosiť zo sebou, keby sa čokoľvek prihodilo. Teraz je to váš druhý preukaz totožnosti. V  prvom trimestri budete chodiť na pravidelné prehliadky, poradne, každé 4 týždne, kde vám odmerajú tlak, odvážia a  vyšetria moč. Robí sa aj odber krvi pre vyšetrenie krvného obrazu a  zistenie Rh faktoru. Tiež sa meria a  posudzuje panva.

Dôležitá rada na záver. Keď ste šťastná vy tak je šťastné aj vaše dieťatko. Nenechajte sa rozhodiť ničím. Ste silná žena a  máte dôležité poslanie. Buďte hrdá na to, že ste tehotná.

Ako to bolo s vami počas vášho tehotenstva? Podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch.

Zdieľať článok:

Najnovšie články