Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Neprestávajte sa hrať vonku ani v jeseni, najobľúbenejšie jesenné hry

Jeseň je tu, listy opadávajú, gaštany sú takmer pozberané a deň sa skracuje. Aj napriek premenlivému počasiu by ste však nemali prestávať tráviť s deťmi čas vonku. Má to priaznivý vplyv nielen na ich fyzické ale aj psychické zdravie. Ak vám dochádzajú nápady aké aktivity s deťmi v jeseni vykonávať, prinášame vám krátky zoznam.

Púšťanie šarkana

Púšťanie šarkana bolo a zostáva tradíciou. Veď kto by si nepamätal behanie po lúke za obludou vznášajúcou sa v oblakoch. Šarkana už dnes nemusíte pracne zostrojovať, ale dá sa kúpiť takmer v každom papiernictve či hračkárstve. Avšak nič vám nenahradí čas strávený s deťmi pri maľovaní, zostrojovaní či samotnom púšťaní doma vyrobeného draka či orla alebo inej rozprávkovej postavičky. Ak by vám dochádzala inšpirácia, na internete nájdete množstvo skvelých nápadov aj s presným návodom ako na to.

Hľadanie pokladov

V anglickom jazyku nájdete túto hru pod názvom Treausere hunt a pre deti, a dokonca i pre dospelých, predstavuje veľkú výzvu. Veď kto by si neželal nájsť ukrytý poklad?

Postup: Na prípravu však budete potrebovať trocha viac času. Musíte vyrobiť mapu, vymyslieť hádanky a samozrejme ukryť poklad. Mapa by mala byť zostrojená podľa veku detí, tak aby ju dokázali bezpečne nasledovať. Pokiaľ si však dáte záležať, zábava detí môže trvať i niekoľko hodín na čerstvom vzduchu.

Mami môžem?

Pokiaľ máte doma viac detí, alebo ku vám občas susedove deti zaskočia na návštevu, táto hra je určená práve pre vás. Nepotrebujete k nej nič, len niekoľko detí a nejaké väčšie miesto na hranie (najlepšie vonku).

Postup: Hra začína tým, že deti postavíte do jednej línie na „štarte“ a vy, matka alebo otec, sa postavíte o niekoľko metrov ďalej. Začnete dávať deťom postupne rozkazy. Napríklad: „Peter poskoč o 4 kroky dopredu“, ďalej „Anička odpochoduj 3 kroky dopredu“ a tak ďalej. Základom hry je, aby sa deti nezabudli vždy po rozkaze spýtať vetu: „Mami (prípadne Oci), môžem?“ A až keď im pohyb odsúhlasíte, tak sa pohnú ku predu. Ak tak urobia bez opýtania, vracajú sa späť na štart. Vyhráva samozrejme ten, kto sa prvý dostane do cieľa.

Vyrezávanie tekvíc

Hoci sa vám môže zdať, že vyrezávanie tekvíc je zábava na doma, opak je pravdou. Pokiaľ máte radi domov uprataný, pokojne môžete celú aktivitu urobiť aj vonku bez zbytočného neporiadku.

Postup: Na tekvice si fixou vyznačte tváre na vyrezávanie, s odkrojením vrchnáka deťom môžete pomôcť, ale vyberanie semien lyžicou zvládnu deti pokojne samé. No a vyrezanie strašidelnej tváre urobte vy alebo dieťa v závislosti od veku a schopností. Večer môžete deťom vonku v tekviciach zapáliť sviečku a postaviť ich tak, aby na ne deti videli. A máte o čarovný večer postarané.

Choďte na farebnú prechádzku

Táto hra môže mať pre deti rôzneho veku rôzne prínosy. Pokiaľ sú deti ešte veľmi malé, môžu sa pomocou nej naučiť farby. Pokiaľ sú väčšie, môžu pomocou nej trénovať kreslenie alebo písanie. K tomu budete si nezabudnite vziať pero, farbičky a papier. Deti sa pri hre naučia viac vnímať svoje okolie, nielen ním bezmyšlienkovito prechádzať.
Postup je jednoduchý: Jednoducho deti vezmete von a necháte ich hľadať všetko čo po ceste nájdete v jednej farbe, napríklad žltej. Žlté auto, žltý kvet, žltý list… Deti budú chodiť s očami otvorenými a budú sa predbiehať kto videl viac žltých vecí ako prvý.

Tak hor sa na zdravý čerstvý vzduch!

Zdieľať článok:

Najnovšie články