Údržba a starostlivosť o steny či obrazy z machu

Machové obrazy a steny sú nielen veľmi moderným a ekologickým interiérovým prvkom. Ak berieme do úvahy, že ide vlastne o kúsok živej prírody u vás doma či v kancelárii, sú tiež veľmi nenáročné na starostlivosť.

Machové obrazy verzus kvetináče

Poznáte to – ak si chcete váš interiér skrášliť zeleným kúskom živej prírody, obvykle to chce veľa hútania. Kam kvet umiestnime, aby mu nechýbalo svetlo, ale aby ho zároveň nemal príliš. A aby tam ešte aj pasoval. Ako často ho zalievať a čo ak musíme na niekoľko dní odcestovať? Podobné otázniky pri machových stenách či obrazoch riešiť nemusíte. Napriek tomu vám vydržia sýto zelené dlhé roky. Stačí sa držať pár jednoduchých zásad.

Kľúčom je správne umiestnenie

Aby ste pri machovej stene či obraze dosiahli čo najväčšiu dlhovekosť, doprajte mu miesto, kde:

  • naň nebude dopadať priame slnečné svetlo
  • sa udržiava stabilná teplota vzduchu (teda nie do blízkosti výhrevného telesa alebo klimatizácie)
  • sa relatívna vlhkosť drží v ideálnom rozpätí 45 až 65 percent
  • je menší pohyb ľudí (týka sa najmä verejných budov)
  • nehrozí jeho kontakt s vodou (pri umývadle či sprche)

Mach nepolievajte ani neroste

Hoci návyk spojený s pestovaním rastlín v interiéroch nás podvedome núti o všetko zelené sa horúčkovito starať, polievať alebo aspoň pokropiť živou vodou, pri machových aplikáciách to skrátka nerobte. Mach na vašom obraze či stene je ošetrený špeciálnymi prípravkami (stabilizovaný), ktoré mu bránia v ďalšom raste a zároveň uchovávajú jeho živú zelenú farbu. Polievaním by ste ho mohli zničiť.

Ak máte pocit, že mach je pokrytý prachom, takisto ho nepretierajte vlhkou handričkou. Zvoľte radšej jemnú ofúkanie suchým studeným vzduchom napríklad z fénu na vlasy.

Nebojte sa tieňa

Ako sme už uviedli, stabilizovaný mach je vlastne zakonzervovaný tak, aby si udržal svoje „čaro“ čo najdlhšie. To znamená, že machové obrazy či steny vôbec

nepotrebujú denné svetlo. Môžete ich teda pokojne umiestniť do zatienených zákutí vášho bytu či kancelárie. Ak chcete toto zelené spestrenie interiéru akcentovať, môžete na to použiť umelé osvetlenie.

Prečo dbať na správnu vlhkosť vzduchu?

Mach vo vašom interiéri je tak trochu vlhkomer. Príliš suchý či príliš vlhký vzduch mu neprospieva, a to isté vlastne platí aj o vás. Pri poklese relatívnej vlhkosti vzduchu pod 45% môže spôsobiť tvrdnutie machu, čo prispieva k jeho trvalému poškodeniu. Na druhej strane, mierne stvrdnutie mu kriticky neublíži a po obnovení vlhkosti na ideálnu úroveň mach získa svoju pružnosť späť.

Na druhej strane, vlhkosť nad 65% môže znížiť životnosť vašej machovej dekorácie, prispieva k tvorbe plesní a vedie k znehodnoteniu machovej steny alebo obrazu.

Zdieľať článok:

Najnovšie články