Šestonedelie

Šestonedelie je obdobie, ktoré trvá od pôrodu 6-8 týždňov. V tomto období miznú všetky zmeny, ktoré organizmus prekonal za tehotnosti a za pôrodu. Organizmus sa vracia do stavu spred tehotnosti. Orgány sa zavíjajú, najmä rodidlá a ich najbližšie okolie. Určité zmeny zostávajú trvalé ako napr. pigmentácia pokožky, uvoľnenie prednej brušnej steny, tehotenské pruhy.

Zmeny na pohlavnom ústrojenstve – maternica a krčok sa vracajú do pôvodného stavu. Prebieha hojenie odrenín a poranení. Najväčšou ranou je miesto kde bola uložená placenta. Tieto miesta treba chrániť pred infekciou. Zmenami prechádza aj pošva, vajcovody, vaječníky, pobrušnica či brušná stena.

Hojenie maternice sa zaisťuje čistením rany a regeneráciou sliznice. Sledujeme ho denne pomovou očistiek, ktoré odchádzajú z maternicovej dutiny. Očistky sú zmiešanina útržkov z padavej blany, krvi, hlienu a miazgy. V prvých dňoch odchádzajú očistky krvavé, neskôr dostávajú hnedožltú farbu.

Zmeny na prsníkoch – po pôrode začínajú svoju funkciu. Prvé dva až tri dni prsníky vylučujú mledzivo (kolostrum). Kolostrum je žltkastá tekutina. Obsahuje kvapôčky tuku, vodu, mliečky cukor a bielkoviny. Štvrtý až piaty deň prsníky stvrdnú, nalievajú sa, sú bolestivé a nastupuje vylučovanie mlieka.

Zmeny na pohybových orgánoch – týka sa to kostí, väzov a svalov. Vplyvom úpravy metabolizmu prestáva za šestonedelia odber vápnika, fosforu z kostí. Kĺby a väzy, ktoré boli za tehotnosti uvoľnené sa spevňujú.

Tráviace ústrojenstvo – po pôrode nastane uvoľnenie stlačených čriev, brušná dutina sa náhle vyprázdni. To má vplyv na črevnú peristaltiku, ktorá sa ešte viac spomalí a zápcha sa zväčšuje. V čreve sa hromadia plyny, brucho je nafúknuté a citlivé. Tento stav je prechodný a spontánne mizne.

Krvný tlak – na začiatku šestonedelia je labilný, prejavuje sa to obyčajne pri prvom vstávaní. Dochádza občas ku kolapsom. Priemerné straty krvi bývajú nahradené do troch až piatich týždňov po pôrode.

Zmeny v exkretorických orgánoch – po pôrode odchádza viac moču. Je to spôsobené tým, že mizne tekutina nahromadená v tele za tehotnosti a miznú edémy. Na pokožke zostávajú tehotnostné pruhy. Postupne menia farbu na striebrolesklé kožné jazvičky. Ostatná kožná pigmentácia pomaly mizne, najmä z tváre. Mamičky sa viac potia ako ostatné ženy. Je to spôsobené zvýšeným prijímaním tekutín ale aj hormonálnou prestavbou.

Telesná teplota – teplote sa venuje zvýšená pozornosť, nakoľko môže nastať zápal pôrodných ciest, prsníkov. Teploty, ktoré sa vyskytujú tretí či štvrtý deň po pôrode poukazujú na infekciu zavlečenú do rodidiel počas pôrodu.

Hygiena a životospráva – miestnosť, v ktorej mamičky trávia väčšinu svojho času musia byť vetrané, vzdušné, bezprašné, vzdialené od hluku ulice. Častejšie meníme posteľnú bielizeň. Pravidelne meníme hygienické vložky, plienky a ihneď ich likvidujeme. V čistote udržiavame aj fľašky, cumlíky, nástavce na bradavky a pod. Po použití ich hneď umyjeme, prípadne sterilizujeme. Zvýšená hygiena napomáha znižovať riziko infekcie u matky a dieťaťa.

Močenie – je to prvá starosť po pôrode. Plný mechúr bráni sťahovaniu maternice. Ak sa to rodičke nepodarí samovoľne, pôrodná asistentka vykoná cievkovanie. Prvé močenia sa najľahšie robia v sprche pod tečúcou vodou.

Stolica – stolicu by mala vykonať rodička na druhý či tretí deň po pôrode. Ak to nie je možné, používajú sa čípky alebo preháňadlá, ktoré odporučí lekár. Pô pôrode ženy trápia aj hemoroidy. Po každej stolici sa odporúča sprcha aby sa zachovala dostatočná čistota intímnych partií.

Hygiena prsníkov – bradavky chránime pred infekciou. Pravidelne ich umývame, ošetrujeme prípravkami nato určenými. Prsníky chytáme čistými rukami, používame prsné vložky, častejšie meníme podprsenky.

Na konci tohto obdobia vás čaká ešte vyšetrenie u gynekológa. Vyšetrí vás a spraví vám aj kontrolné sono. Konzultuje s vami spôsob antikoncepcie, ktorou sa chcete chrániť.

Šestonedelie je obdobím aj poznávania samej seba a svojho potomka. Každý deň sa mamičky naučia nové veci, ktoré dovtedy nepoznali. Všetok svoj čas venujú svojmu milovanému potomkovi, ktorého nadovšetko milujú. Niekedy je to náročné a únavné, ale robia to s láskou, pretože to stojí za to.

Zdieľať článok:

Najnovšie články