Kam s deťmi na prázdniny

Vymyslieť program pre deti na cele leto je niekedy viac než náročné. Škola a škôlka sa skončila a teraz sú tu dva dlhé mesiace a nastáva otázka: „Kam s deťmi na prázdniny?“. Nezúfajte a skúste to brať pozitívne. Možností je neúrekom a aj keď vás v práci zavaľujú povinnosti, vždy sa nájde nejaké riešenie ako vymyslieť niečo čo bude vyhovovať vám a zároveň poteší vaše ratolesti.

Každé dieťa má iné potreby a ako stráviť prázdniny je pre každé z nich individuálne. Dôležité je prebrať plány na leto aj s deťmi. Skúste sa dozvedieť akú majú predstavu, či majú záujem ísť napríklad do letného tábora alebo na prázdniny k starým rodičom, či niekam na dovolenku. Ak viete ako si prázdniny predstavujú, viete im urobiť čas nezabudnuteľný a výnimočný.

Jednou z možností ako využiť prázdniny na vzdelávanie a zároveň relaxáciu sú poznávacie zájazdy. Tu si ale musíte nájsť viac času aj vy rodičia a siahnuť trošku hlbšie do vrecka. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú dovolenky formou poznávacích zájazdov. Ak vás nebaví celé dni ležať pri mori a slniť sa, tak toto je pre vás to správne riešenie. Napríklad destinácia Srí Lanka ponúka výlet do slonieho sirotinca, aby deti poznávali viac zvierat, ďalej na čajové plantáže, kde vidia celý proces zberu a sušenia, či výlet do národného parku, kde môžu vidieť zvieratá žijúce vo voľnej prírode. Napríklad také Maroko ponúka prenocovanie v púšti a zároveň návštevu štúdií v ktorých sa natáčali filmy alebo jazdy na ťavách. Toto prenocovanie je v luxusných stanoch, ktorých súčasťou je aj sprcha, wc a posteľ. Pokiaľ vám možnosti nedovolia vycestovať k moru, cestovné kancelárie ponúkajú výlety v rámci Slovenska alebo Česka, ktoré sú takisto nakombinované.

Letné tábory sú výborným riešením pokiaľ vy samy nemáte veľa času. Deti spoznajú nových kamarátov a nadobudnú nové zážitky na miestach kde nebudú pod dozorom rodičov, takže získajú v určitej miere samostatnosť ale aj zodpovednosť za seba. Pokiaľ nemáte finančné možnosti na zabezpečenie táboru alebo dovolenky, hrajte s nimi spoločenské či loptové hry možností je veľa. Jednoducho robte s nimi niečo na čo si behom celého roka neviete nájsť čas. Ďalšou z možností sú aquaparky či kúpaliská. Na prírodných kúpaliskách sa neplatí vstup takže vezmite stan nejaké tie špekáčiky a o zážitky nebude núdza. Výlet môžete spojiť so zberaním hríbov či čučoriedok.

Na začiatku leta si urobte plán, kde a kedy pôjdete a čo budete robiť. Plán si vyveste niekam na viditeľné miesto, nech sa deti môžu na všetko tešiť a pripravovať. Nezabúdajte aj na starých rodičov, tety a ujov. Pokiaľ máte staršie deti, ktoré sú už v puberte, nechaj im trochu viac voľnosti ako obvykle. Musíme si uvedomiť, že niekedy s plánovaním a organizovaním každého dňa a každej minúty prázdnin, sú rodičia pre deti vyššieho veku už otravný. Na druhej strane netreba všetko nechávať v ich rukách. Treba s nimi hovoriť a niekedy sa im aj prispôsobiť v tom kam by chceli ísť a samozrejme prebrať s nimi vaše možnosti či už finančné alebo časové.

Nedovoľte aby sa vaše detičky nudili celé prázdniny a dajte si skutočne záležať na ich zážitkoch a verte, že si to budú pamätať ešte aj v dospelosti. Sami s vlastnej skúsenosti viete posúdiť či aj tie vaše detské roky cez prázdniny boli naplnené a že máte na čo spomínať. Vytvorte nezabudnuteľné zážitky aj vašim deťom.

Zdieľať článok:

Najnovšie články