Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

3D ultrazvuk – prvé stretnutie s vaším bábätkom

3D ultrazvuk vyvinula v roku 1987 dvojica vynálezcov – Olaf von Ramm a Stephen Smith v Durhame, v USA, ako novú možnosť ultrazvukového zobrazenia. Starou dobrou klasikou stále zostáva prenatálny 2D ultrazvuk, ktorý je smerodajný pre všetky potrebné údaje, ktoré má lekár zistiť o plode, no prostredníctvom série dvojrozmerných (2D) obrázkov vzniká rekonštruovaný 3D obrázok. Dôležité je však vedieť, že 3D ultrazvuk nijako nenahrádza 2D ultrazvuk, len ho podľa potreby dopĺňa.

3D ultrazvuk preto slúži viac-menej pre potešenie budúcich rodičov. Pomocou neho uvidíte takmer všetko – ako pracujú orgány, srdcovú činnosť bábätka, jeho pohyb a pohyb končatín, mimiku, ale je schopný odhaliť aj povrchové anomálie (napr. rázštep pery, či má dieťatko všetky pršteky, atď…) či detaily kostí, ktoré pri 2D ultrazvuku nie je možné zaznamenať.

Plastické zobrazenie tváre dieťatka je jedným z najúžasnejších možností ultrazvukového zobrazenia. Takmer dokonalý portrét plodu (pri vhodných podmienkach) má veľmi veľký psychologický a emocionálny dopad na budúcich rodičov, pre ktorých je toto prvé stretnutie s bábätkom.

Kde a kedy by som mala ísť na ultrazuk?

Počas tehotenstva má každá žena nárok na niekoľko vyšetrení ultrazvukom. 2D ultrazvuk vám trikrát počas tehotenstva, v každom trimestri raz, preplatí vaša zdravotná poisťovňa. 3D ultrazvuk je však vyšetrenie nad rámec povinného ošetrenia a treba si ho hradiť z vlastného vrecka.

Cena takéhoto vyšetrenia je individuálna v závislosti od konkrétneho zariadenia, spravidla sa však cena pohybuje v rozmedzí od 50€ – 100€. V tejto cene je zahrnuté kompletné vyšetrenie, videozáznam na DVD a niekoľko desiatok fotografií vášho drobca.

V prípade nedostatočnej kvality záznamov, resp. nepriaznivých podmienok (nedostatok plodovej vody, nevhodne otočený plod…) vám mnohé zariadenia (nie však všetky, je to individuálne) tento poplatok „odpustia“ a objednajú vás na iný termín. Platiť budete len vtedy, keď si po vyšetrení budete odnášať archiváciu výsledkov vyšetrenia.

Netreba zabúdať ani na fakt, že 3D vyšetrenie vám pravdepodobne neurobí ktorýkoľvek lekár, pretože nie všetci disponujú potrebnými prístrojmi. Je preto potrebné sa informovať u toho Vášho, či takéto vyšetrenie vykonáva, prípadne Vám poradí, kam sa vybrať. Spravidla chodia mamičky do väčších miest ako je Bratislava, Banská Bystrica, Košice, ale aj Nové Zámky, Trnava, Rožňava alebo Žiar nad Hronom.

Špecializované pracoviská Vám 3D ultrazvuk dokážu urobiť už medzi 11. – 14. týždňom, optimálne je však objednať sa na vyšetrenie medzi 18. – 26. týždňom. Ak zaváhate, je možné, že vám už doktor nebude vedieť urobiť tak pekný záber, resp. nahrávku, pretože dieťatko už bude príliš veľké.

Dôležité je prísť včas na presne stanovenú dobu, nemusíte byť nalačno, no je potrebné mať prázdny močový mechúr a ideálne je, ak si nebudete aplikovať nijaké telové mlieko, ani krém na bruško.

Poraďte budúcim mamičkám, prípadne sa podeľte o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.

Zdieľať článok:

Najnovšie články